Göz Kusurlarını Ortadan Kaldıran “No Touch” YöntemiGöz Kusurlarını Ortadan Kaldıran “No Touch” Yöntemi

Miyopi, astigmat ve hipermetrop gibi göze ait kırma kusurlarının tedavisindeki sınırları kaldıran yöntem “No Touch”

Göz içinde özel bıçakla ya da lazerle herhangi bir kesi yapılmadan uygulanan “No Touch”  yöntemi miyopi, astigmat ve hipermetrop gibi göze ait kırma kusurlarının tedavisindeki sınırları kaldırıyor.

Son yıllarda uygulanmaya başlanan ve giderek yaygınlaşan  “No Touch” yönteminin diğer yöntemlerden en önemli farkının gözün ön tabakası olan kornea dokusunun hiçbir şekilde kesilerek kaldırılmaması olduğunu söyleyen Veni Vidi Göz Merkezi’nden Op. Dr. Ertan Sunay,

“Bu yöntemde lazer korneaya direkt olarak uygulanır. Kornea dokusu kesilmediği için ileriki yıllarda ortaya çıkabilecek ve gözlükle düzelmeyen yüksek numaralı görme bozuklukları meydana gelmez. Ayrıca girişim sırasında oluşabilecek retina yırtıkları da engellenmiş olur” dedi.

Bu yöntemin kornea tabakası ince olduğu için ameliyat edilemeyen ya da daha önce katarakt ameliyatı geçirerek göz içi lensi takılmış hastalara da uygulanabildiğini söyleyen Dr. Sunay,

“Katarakt ameliyatı olmuş ancak başarı elde edilememiş hastalara ve korneası 500 mikrondan ince hastalara da uygulanabiliyor. Her bir göze müdahale 30 saniye sürüyor. Lazerle ya da bıçakla kesim yapılmadığı için gözyaşı sinirleri de hasar görmüyor ve hasta daha kısa süre göz damlası kullanıyor” dedi.

No Touch Yöntemi

Klasik lasik ve femtosiye lazerden farklı olarak gözün kornea dokusu kesilmediği için ‘göze dokunmadan tedavi’ olarak adlandırılıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir