TRT Belgesel Ödülleri Sahiplerini Buldu!TRT Belgesel Ödülleri Sahiplerini Buldu!

TRT İstanbul Tepebaşı TV Stüdyoları’nda gerçekleşen gala gecesinde TRT Belgesel Ödülleri’ni kazanan belgeseller, jüri üyelerinin, finalist film yönetmenlerinin, basın kuruluşu temsilcilerinin ve konukların katılımı ile açıklandı!

Gecenin, konuk müzik sanatçıları Serkan Çağrı ve Canan Anderson oldu. İkili, orkestra eşliğindeki performanslarıyla izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

42 ülkeden 348 belgesel filmin yarıştığı 2015 TRT Belgesel Ödülleri’nde,

Uluslararası Kategori’de

En İyi Film Ödülü’nü yönetmenliğini Alexander Nanau’nun yaptığı ‘Toto ve Kızkardeşleri’ adlı Romanya yapımı film alırken,

Ulusal Profesyonel Kategorisi’nde

En İyi Film Ödülü’nü yönetmenliğini Nefin Dinç’in yaptığı ‘Artık Hayallerim Var’ adlı belgesel, Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisi’nde ise En İyi Film Ödülü’nü yönetmenliğini Mehmet Emre Gül’ün yaptığı ‘Benden Önce’ adlı belgesel kazandı.

Uluslararası Kategori’de

En İyi Film ikincilik ödülünü yönetmenliğini Kristof Bılsen’in yaptığı ‘Filin Rüyası’ adlı Belçika-İngiltere yapımı film alırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü ise yönetmenliğini Moyoung Jin’in yaptığı ‘O Nehri Geçme Aşkım’ isimli Güney Kore yapımı film ile yönetmenliğini Morgan Knıbbe’nin yaptığı ‘Ateşin Düştüğü Yerdekiler’ adlı Hollanda yapımı film arasında paylaştırıldı.

Ulusal Profesyonel Kategori’de

En İyi Film ikincilik ödülünü yönetmenliğini Kurtuluş Özgen’in yaptığı ‘Nail V.,’, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nü yönetmenliğini Muhammet Beyazdağ’ın yaptığı ‘Çirok/Hikaye’,

Ulusal Öğrenci Filmleri ikincilik ödülünü yönetmenliğini Mehmet Ali Sevimli’nin yaptığı ‘Yalnızlık Çağı’, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nü ise yönetmenliğini Gözde Şen’in yaptığı ‘Kanedyen’ adlı belgesel kazandı.

Marmara Üniversitesi Özel Ödülü de yönetmenliğini Evren Dağ’ın yaptığı ‘Durmadan Otostop’ ve yönetmenliğini Yasin Semiz’in yaptığı ‘Eymir Neden Paylaşılamadı’ adlı belgeseller arasında paylaştırıldı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir