Aroniya Meyvesi İçin Ormanlık Alan!Aroniya Meyvesi İçin Ormanlık Alan!

Aroniya meyvesi için ormanlık alan çalışması başlatıldı!

İlaç gibi bir meyve olan Aroniya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de ilaç sarfiyatı ve ilaç ithalatını azaltmaya yönelik bir çalışmalara başladılar. Aroniya bitkisini kullanan ülkelerde ilaç kullanımında önemli miktarda tasarruf sağlanması üzerine Bakanlık da çalışmalarına hız vererek Türkiye’de ilaç sarfiyatını ve ilaç ithalatını azaltmayı hedefliyor.

Aroniya meyvesi ormanları kuruluyor!

Anavatanı Kuzey Amerika olan Avrupa’da da yoğun bir şekilde yetiştirilen Aroniya meyvesi ormanları ilk etapta Bolu’da 2 bin dekarlık alanda oluşturulacak, daha sonra Türkiye’nin aynı ekosistem özelliğini taşıyan değişik bölgelerinde kurulacak.

Yetiştirildiği ülkelerde daha az hastalık görülüyor!

Dünya pazarlarında tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep her geçen gün biraz daha artarken, C vitamini açısından zengin olan bu meyvenin yetiştirildiği ülkelerde daha az hastalık görüldüğü saptandı. Kansere karşı etkili olan Aroniya meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirirken kalp ve damarları koruyor ve kalp damarlarını (koroner) gevşetiyor.

Yaban Mersininin Faydaları

Arteryoskleroz ve yüksek tansiyona karşı da etkili. Nörolojik hastalıklarda, diyabet hastalarda kullanılıyor. Karaciğeri koruyor, yaşlanmayı önlüyor. İdrar yolları enfeksiyonuna karşı etkisinin yanı sıra ağır metallerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Ayrıca, Radioaktif maddelerden bazılarının da (strontiumu) vücuttan atılmasını sağlıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir