Efes’e Müjdeli Haber!Efes’e Müjdeli Haber!

Selçuk Belediyesi’nin mayıs ayı meclisi UNESCO müjdesi! ICOMOS’un verdiği rapora göre, Efes’in  UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi’ne girmesiyle ilgili artık önünde bir engel yok!

Başkan Bakıcı, bugün ellerine ulaşan ICOMOS ön raporuyla ilgili meclis üyelerine verdiği bilgide, 1994 yılında başlayan UNESCO sürecinde mutlu sona ulaşıldığına dikkati çekti. Yirmi yıllık bir rüyanın iyi bir şekilde sonuçlandığını dile getiren Bakıcı, “Bize bugün gelen ön rapora göre artık Efes, UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi’ne girmiştir diyebiliriz.Efes’in bu listeye girmesiyle ilgili artık önünde bir engel yok. ICOMOS’un verdiği rapor bu yönde.

 Bakıcı, sonucun 28 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde yapılacak toplantıda ilan edileceğini, artık Selçuk için önemli bir sürecin başladığını kaydetti.

Efes Müzesi Müdürü ve aynı zamanda Efes Alan Yönetimi Başkanı Cengiz Topal da Efes’in UNESCO’da olması gerektiğinin bilinen bir durum olduğunu, en uzun süre aday olan yerlerden biri olduklarını, uzun soluklu bir çalışma sonrasında 6 ay öncesinden olumlu haberler almaya başladıklarını anlattı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir