Hareketsiz Yaşam Obezite Nedeni!Hareketsiz Yaşam Obezite Nedeni!

Obezite, normalden fazla kiloda olmaktır ya da vücutta depolanan yağ miktarının fazla olması şeklinde de tanımlanabilir.

Obezite Nedir? 

Obezitenin genel tanımını klinikte objektif olarak değerlendirmek için, kilonun boyun karesine oranlanması (kg/m2) ile elde edilen vücut kitle indeksini kullanmaktır.

Buna göre erişkinlerde vücut kütle indeksi (VKİ)’nin 25’in üzerinde olan kişiler aşırı kilolu, 30’un üzerinde olanlar obez olarak sınıflanır.

Çocuklarda ise yaş ve cinse göre hazırlanmış olan VKİ persentil eğrileri kullanılarak 85 persentil üzeri olan çocuklar aşırı kilolu, 90 persentil üzeri olanlar ise obez olarak adlandırılır. Ayrıca yaşa göre vücut ağırlığı, boya göre ağırlığı, deri kıvrımı, kalınlığının ölçümü gibi vücut kompozisyonu da kullanılan diğer tanı yöntemleridir.

Obezite Kimlerde Görülür? Obezite Nasıl Anlaşılır? 

Genellikle erken yaşlarda 6 yaş civarında görülür.

Ergenlik çağında metabolizmadaki değişikliklerle obezite riski 6-11 yaş grubuna göre yüzde 10 kadar artabilir.

Her iki ebeveyn obez ise çocuğun obez olma olasılığının yüzde 80’dir. Yalnızca biri obez ise oran yüzde 50, ikisi de obez değilse oran yüzde 9’dur.

Özellikle çoklu gebelik ve sonrasında beslenme düzensizliği yaşayan bayanlar ya da işleri gereği yeme alışkanlığı bozulan kişilerde obezite sık görülür. Bu nedenle gençlik yıllarında normal kilolarda olup ileri yaşlarda obez ya da morbidobez olan hastalar vardır.

Diyabet, insülin direnci, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem sorunları, psikolojik ve sosyal problemler başta olmak üzere pek çok sorunun yıllar içinde ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle de tüm bu hastalıklara kaynak oluşturarak kişinin ve sağlık sektörünün yükünü ve maliyetini artırır. Ayrıca obezite yaşam süresini kısaltır ve yaşanan süredeki yaşam konforunu son derece bozar.

Obezite çocukluk çağında özellikle kanda yağ oranlarını artırır, yetişkinden daha ağır psikolojik sorunlara yol açar, hipertansiyon gibi bir sorunun çocukluk çağında yaşanmasına ve  insülin rezistansına neden olur. Genel anlamda bu etkileriyle bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Obeziteden Nasıl Korunulur?

Gereksiz yağlı endüstriyel ürünlerden, fast food tarzı besinlerden uzak tutulmaya çalışılmalıdır.

Çocukların sabah, öğlen ve akşam öğünlerini atlamadan beslenmesine ve özellikle kahvaltılarına özen gösterilmelidir.

Tatlı besinler yerine meyve ile tatlı isteğinin tatmin edilmesi yerinde olur.

Çocuklara spor yapma alışkanlığı kazandırma, hareketli olacakları ortamları oluşturma ve bu konudaki isteklerini desteklemek gerekir.

Özellikle eğitim sistemimizin ve güncel yaşam koşullarının getirdiği sadece ders çalışan ya da bilgisayar önünde vakit geçiren çocuktan, spor yapan, sokakta oynayan, sosyal ve aktif çocuklara giden bir sistem oluşturmalıyız.

Aileler bu konuda hassas olmalı ve kendi beslenme tarzlarını da onlara örnek teşkil edecek şekilde düzenlemelilerdir.

Özellikle obez olan çocukların aileleri ev mutfağını buna göre düzenlemeli, kendileri de buna uyum sağlamalıdır.

Bütün bunları yaparken mutlaka çocuk doktorları ve diyetisyenlerden sağlıklı bilgi almalı ve onların diyet yapılacaksa onların denetiminde yapmalıdır.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir