Görme Engelliler İçin Kızılötesi İmplant!Görme Engelliler İçin Kızılötesi İmplant!

Görme engelli kişilerin hayatlarında bir miktar rahatlık sağlatacak olan Kızılötesi implant çalışmaları başladı.

Fransız şirketi Pixium Vision, yeni geliştirdiği cihaz ile fareler üzerindeki denemeler de başarı gösteriyor olması Kızıl ötesi implant için gelecek vaat ediyor.

Bazı retinal hastalıklarda gözde bulunan fotoreseptör hücrelerinin öldüğünü ancak geriye bazı hücrelerin kaldığını belirten araştırmacılar b yönde geliştirdikleri buluşta retina arkasına yerleştirilen 100 milimetre çapındaki çip yerleştiriliyor. Ve bu çip kızılötesi ışık kullanarak çevredeki görüntüleri beyinde canlandırabiliyor. Görselde ise buluşun konsept tasarımı yer alıyor. Gözlük ve kablolu kontrol cihazından oluşan cihaz, ortam ışığının yeterli güce sahip olmaması nedeniyle kızılötesi ışık kullanıyor.

Pixium Visionare farelerin üzerindeki denemelerde 20/250 oranında görüş seviyesi elde ettiklerini belirttiler. Bu değer ile de kişiler görme tablosu en üst basamağını rahatlıkla okuyabilecekler. İnsanlar üzerindeki deneme 2016 yılında başlayacak. Şayet insan üzerindeki deneme başırılı olursa Kızılötesi implant görme engelliler için bir ilaç olacak.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir