Semizotu Ve Semizotunun Faydaları Nedir?Semizotu Ve Semizotunun Faydaları Nedir?

Bilindiği üzere yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde  bol miktarda K vitamini, C vitamini, demir, çinko, folik asit, potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır.

Semizotu; bol miktarda demir, C Vitamini ve Omega 3 yağ asidi içeren yeşil yapraklı bir  sebzedir.  Yeşil yaprakları ister çiğ, ister pişirerek tüketilir.

Semizotu Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Latince adı Portulaca oleracea olan bu şifalı bitki Semizotugiller familyasındandır. Anayurdu Hindistan olan semizotu 30 cm. kadar boylanabilen, bir yıllık otsu bir bitkidir. Ülkemizin bir çok yerinde yetişen bu şifalı bitkinin diğer isimleri purslane, semizebe, pirpirimdir.  Tadı biraz mayhoştur. Tuzlu, ekşi gibi bir tadı vardır.

Gövdesi toprak üzerine yatık, yaprakları sapsız ve etlidir. Bitkinin küçük çiçekleri genellikle sarı, bazen eflatun, pembe ya da kırmızı renkli olur. Meyvelerinin içinde çok sayıda siyah renkli minik tohum bulunur. Küçük, yuvarlak yeşil yaprakları ve körpe sapları yenilir.

Semizotu; A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerir. Dağlarda, bayırlarda kolaylıkla rastlanabilen bir bitkidir. Yetiştirilmesi de oldukça kolaydır.

Semizotunun çeşitli salataları ve yemekleri  yapılır. Ispanak , ebegümeci ve pazı gibi yemeği pişirebileceğiniz gibi çeşitli salatalar yaparak çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

⇔Yoğurtlu Semizotu Salatası⇔

 

Semizotunun içerdiğindeki Omega 3 doymamış yağlar, balığın içerdiği Omega 3 ile  kıyaslanabilecek düzeydedir.  Öyle ki, balık yemeyenler ya da balık yağı tüketemeyenler, her gün semizotu yiyerek bu eksikliği kapatabilirler.

semizotu

Semizotu Hangi Hastalıklara Karşı Kullanılır?

Semizotunun gut hastalığına, baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır. Kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Uzmanlar, semizotunun, kanama hastalıklarında ve içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenler çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü ifade ediyorlar.

Semizotu,  lif oranı yüksek olduğu için  diyet yapan kişiler için çok uygun bir sebzedir.

Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor.

Semizotunun Faydaları:

 • Mide ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır.
 • Bağırsakları yumuşatır ve mide yanmasını giderir.
 • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
 • Kanı temizler.
 • Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile zihin yorgunluğu ve uykusuzluğa iyi gelir.
 • Dalak şikayetlerini azaltır.
 • Kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıcı etkisi özellikle iç kanamaları durdurmakta faydalıdır.
 • İdrar yanmasını giderir.
 • Böbrek kumlarını ve taşlarını dökmeye yardımcı olur.
 • Bronşları açarak bronşite iyi gelir.
 • Kandaki şeker oranını düşürür.
 • Solucanları dökmeye de yardımcı olur.
 • Semizotu lapa haline getirilip, başa konursa baş ağrısını keser, yanık ve apselere konursa iyileşmesini kolaylaştırır.

Isırgan Otu Ve Faydaları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir