Alzheimer Hastaları İçin Özel ÇorapAlzheimer Hastaları İçin Özel Çorap

Alzheimer hastalarının en büyük sorunlarından biri kaybolmalarıdır. 16 yaşındaki bir gencin icadı olan bu özel çoraplar ile  ‘kaybolmak ‘ tarihe karışabilir..

16 yaşındaki Kenneth Shinozukas, alzheimer hastalığı yüzünden sık sık evden kaçan büyükbabası için sensörlü alarm çorapları üretti. Çoraplar 13 bakımevinde kullanılmaya başladı.

ABD’nin California eyaletinde Kenneth Shinozukas henüz dört yaşındayken büyükbabasında bir tür bunama hastalığı olan alzheimerın belirtileri görülmeye başlandı.

Çipler Çorabın Tabanında Yer Alıyor.

Hafızasını kaybeden, hatırlama zorluğu yaşayan büyükbaba, gecenin bir vakti evden kaçıp gidebiliyordu.

Hem büyükbabaya hem de ona bakanlara yardım edebilmek için genç öğrenci, hastanın  gitmek üzere yere bastığında alarm veren sensörlü bir çorap geliştirmeye karar verdi.

alzheimer-corabi-2

Minik Bir Pili Var, Cep’e Sinyal Yolluyor.

Safewander’ diye anılan sistem çorabın topuğuna yerleştirilen baskıya duyarlı bir sensör, bluetooth-çipini çalıştıran küçük bir madeni para büyüklüğünde pilden oluşuyor. Büyükbaba ayağını yere bastığında sistem devreye girerek cep telefonuna sinyal yolluyor.
Büyükbabayı sokağa çıkmadan yakalayan alzheimer çorabı şimdi California’daki bakımevlerinde hastalar üzerinde deneniyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir