Yağlı Bal (Akseki Yöresinden) Yağlı Bal

Yağlı Bal Antalya Akseki yöresinde yapılan ve kahvaltılarda ekmek batırılarak yenilen nefis bir lezzettir.

Özellikle soğuk kış günlerinde babaannemin yaptığı  yağlı bal, ekmek batırarak yenilen nefis ve besleyici bir kahvaltılıktır.  Kış günlerinde hem içinizi ısıtan hem de vücut direncini arttıran yağlı bal büyük babaannemin memleketi Akseki’ye aittir.

Lezzetli olduğu kadar besleyici olan yağlı balı büyük babaannemin anlattığına göre eskiden yeni doğum yapmış loğusa bayanlara yedirirlermiş. Üstelik tereyağlı ve bal  zeka gelişiminde büyük katkı sağlar.

Çocukların gelişimine de büyük katkı sağlayan bal; B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Bal güçlü antiseptik, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığı iyileştirir veya hastalıklardan korur.

Yağlı Bal İçin Gerekli Malzemeler:

2 Yemek Kaşığı Tereyağı
3,5 Yemek Kaşığı Bal

Yağlı Bal Nasıl Hazırlanır?

Isıya dayanaklı bir kap veya sahanda 2 yemek kaşığı tereyağını eritip hafif kızartın. 3,5 yemek kaşığı balı ekleyip kısık ateşte bal eriyene kadar karıştırın. Ocaktan alıp ekmek batırılarak yenir. Sıcak olduğu için dikkatli olunmalıdır. Çünkü tereyağı ve şekerin sıcaklığı ile diliniz yanabilir.

Afiyet Olsun…

Kahvaltılık Tariflerimiz…

Portakal Reçeli
Fırında Yumurtalı Ekmek
Balkabağı Reçeli

2 Yorum

  1. Betül ÖzYönetici 19 Haziran 2017 Alıntıla
  2. Orhan Saatci 18 Haziran 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir