Protein Kaynağı Kinoa Nedir Ve Nasıl Kullanılır?Protein Kaynağı Kinoa Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Kinoa(Quinoa);  protein değeri yüksek bir tahıl türüdür. Süper besin diye anılan Kinoa’nın 1 kilogramı 10 kilogram ete eş değerdir ve dünyayı açlıktan kurtaracak bitki olarak anılmaktadır.

Kinoa Nedir?

Latin Amerika’da 7 bin yıl önce İnkalar tarafından yetiştirilmiş bir tahıl türü olan Kinoa, Güney Amerika’nın batı kıyısındaki And Dağları bölgesinde yetişmektedir. Kinoa Nasa tarafından astronotların besin ihtiyacının giderilmesi için kullanılmıştır.  Birleşmiş Milletler 2013 yılını “Kinoa Yılı” ilan etmiştir.

Kinoa’nın  görüntüsü tahıla benzer fakat tahıl değildir. Kinoa pancar ve ıspanak tarzı bitkilere daha yakındır.

Kinoa görünümü ve tadı tahıla benzeyen ıspanakgiller familyasına ait bir çeşit otsu bitkidir. Etli ve besleyici yaprakları vardır, salkım salkım çiçekler açar ve bu çiçekler zengin besin değeri olan minik tohumlara dönüşürler. Yenilen kısmı ise, bu kurutulmuş boncuk görünümlü minik tohumlarıdır.

Kinoa, protein kaynağı olan 2 temel tahıl türü pirinç ve bulgura alternatif olarak görülmektedir. Pirinç bol miktarda suya ihtiyaç duyan bir bitkidir. Küresel ısınma ve su kaynaklarının azalması ile birlikte  nedeni ile buğday ve pirinç rekoltesinde yaşanan düşüş nedeni ile  her türlü toprakta üretilebilen, su ve gübre problemi olmayan Kinoa’yı alternatif bir gıda olarak gündeme getirmiştir.

Proteini oluşturan temel yapı taşı aminoasitlerdir. Süper besin olarak anılmakta olan Kinoa, amino asitlerden oldukça zengin yapıdadır.  Kinoa tohumları, diğer hayvansal kaynakların ve bakliyatların aksine daha sağlıklı bir tam protein kaynağı.

Kinoa’nın içerisinde neredeyse et kadar aminoasit vardır ve kinoa’da bulunan  aminoasitlerin emilimi etten daha fazladır.

Ayrıca kinoa tohumu yüksek oranda vitamin, mineral ve bol miktarda lif içerir. Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri vardır. Bu zengin içeriğe karşılık kinoa tohumlarında hiç kolesterol yoktur. Bunlar dışında kinoa tohumu magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor açısından da zengindir.

Bu zengin içerikli besinin insanlar tarafından keşfedilmesiyle birlikte Kinoa nasıl tüketilir ve hangi hastalıklara iyi gelir sorusunu gündeme getirmektedir.

Kinoa Çeşitleri

Kinoa’nın Faydaları Nelerdir?

 • Kinoa’da bulunan lif kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Kinoa’nın  yağ oranı düşüktür. Besleyici değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan ve kolay hazmedilen bir besindir. bu sebepten son zamanlarda diyet listelerinde yerini almıştır.
 • Zengin kalsiyum içeriği sayesinde  metabolizmayı hızlandırır.
 • İçerindeki demir sayesinde kadınlarda sıklıkla görülen  kansızlığa iyi gelmektedir. Anne sütünü arttırır.
  Kalsiyum kemik ve dişleri güçlendirir.Spor ve diyet yapanlara vücuda enerji vererek katkı sağlar.
 • İçerdiği süperoksit dismutaz enzimi sayesinde yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip olmaktadır ve cildi yıpranmaya karşı korur.
 • Doku yenilenmesini sağlarken, serbest radikallerin hücreleri hırpalamasını engelleyerek kanser hastalığını da önlemektedir.
 • İçeriğindeki lignin pek çok kanser türlerine karşı koruyucu etki göstermekte ve kalbi güçlendirmektedir.
 • Ameliyat sonrası yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Kuersetin ise, antioksidandır ve aynı zamanda bahar alerjilerine karşı destek sağlar. Adet sancısına, diyabete ve yüksek tansiyona da iyi gelen kinoa neredeyse her derde devadır.
 • Magnezyum deposu olduğu için, magnezyum eksikliğine, adet sancıları, ödem, şişlik, yüksek tansiyon problemi gibi bir çok hastalığa iyi geliyor.
 • Yüksek protein içeriğiyle vejetaryen ve veganlar için çok değerli bir alternatif besin olmakla birlikte bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubundakilere uygundur.
  Kinoanın protein yapısı buğdaydaki gibi gluten içermediği için çölyaklılar da rahatça tüketebilir. Tüm bu özellikleri sebebiyle kinoa dünyada tüketicilerin rağbet gösterdiği bin derde deva olan bir bitkidir.

Türkiye’de yeni keşfedilen ve tüketilmeye başlanan kinoayı büyük marketlerde bulmak mümkündür. 100’den fazla çeşidi olan kinoanın ticari olarak satılan kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 türü vardır. Türkiye’de genellikle beyazı satılmaktadır.

Bulgura  benzeyen bir tahıl olan Kinoa, Türk damak tadına çok uygun bir besindir. Rahatsız edici keskin bir tadı yahut kokusu bulunmamaktadır.Kendine has özel bir tadı ve kokusu vardır.

Kinoa Nerelerde Ve Nasıl Kullanılır?

Kinoa tohumları pilavdan salatalara kadar hemen hemen her yemeğe yakışmaktadır.

Haşlanıp salatalara eklenerek kullanılmaktadır.

Sebze, et, balık, tavuk gibi yemeklere  eklenerek hoş bir tat vermektedir.  Çorbaların içerisine  konulabilmektedir.

Kinoa tohumları kavurup iri iri dövüldüğünde müslilere katılarak kullanılabiliyor.

Öğütülüp un haline getirildiğinde; kurabiye, kek, hamur işleri, ekmek yapımı gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kuskusa çok benzeyen kinoa tohumları tıpkı kuskus gibi pişirilerek hafif yağ ile kızartılıp rengi pembeleşene kadar çevrilip yenilmektedir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir