Kalp Krizinin Belirtilerine Dikkat!Kalp Krizinin Belirtilerine Dikkat!

Kalp krizinin çok ani ve şiddetli bulgularla başladığını ifade eden Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gökmen Bellur, kalp krizi belirtilerinin önemine değindi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gökmen Bellur, belirtilerle karşı karşıya kalındığında en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerektiğini söyledi.

Ölümcül hastalıklar sıralamasında üst yerlerde olan kalp ve damar hastalıkları, her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gökmen Bellur, kalp krizi belirtilerinin önemli olduğunu ve zamanında müdahalenin hayat kurtardığını belirterek, hastalık hakkında bilgi verdi.

Belirtileri Görmezden Gelmeyin!

Kalp krizinde ağrının, göğüste ağrı, yanma, sıkışma şeklinde başlayıp sol kola serçe parmağına doğru inen, boyna doğru yayılan bir ağrı olduğunu belirten Uz. Dr. Bellur, bazen kalp krizinin, çok ani ve şiddetli bulgular ile başladığını ve kolayca tanı konabileceğini söyleyen Uz. Dr. Bellur sözlerine şunları e

“Ancak pek çok kişide olay yavaş ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi ile başlar ve ne olduğu anlaşıldığında hasta için geç kalınmış olabilir. Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı da olabilir. Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Özelikle ileri yaşlı hastalar, diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymayabilirler ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri ile kalp krizi geçirebilirler” dedi.

En Yakın Sağlık Kuruluşuna Gidilmesi Gerek

Hastanın hemen aspirin alıp çiğnemesi önerisinde bulunan Uz. Dr. Bellur sözlerine şöyle devam etti;

Aspirin kanı sulandırır ve kan dolaşımı kolaylaştırır. Bu belirtilerle karşı karşıya kalındığında derhal bir yere oturup dinlenilmeli ve hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır. Kesinlikle yürümeye veya merdiven çıkmaya devam edilmemeli, çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbin oksijen talebini daha da artıracaktır. Kalp hastalıkları açısından, sigara içmek, kötü kolesterol (ldl) yüksek olması, iyi kolesterol (hdl) düşük olması, diyabet hastalığı, obezite ve sedanter yaşam, erkeklerin 45, bayanların 55 yaşının üstünde olması, tansiyon yüksekliği, kötü beslenme riskli durumlardır” diye konuştu.

Kalp Krizinden Nasıl Korunulur? 

Kan kolesterolünün düşürülmesi gerektiğine işaret eden Uz. Dr. Bellur,

Doymuş ve trans yağları tüketmeyin, total kolesterolü 200 mg/dL’nin altına çekin. Risk düzeyinize göre, LDL kolesterolü uygun seviyelere indirin. HDL (iyi) kolesterol – erkeklerde 40 mg/dL kadınlarda 50 mg/dL veya üzeri, trigliseridler ise 150 mg/dL’den düşük olmalıdır.

Kan basıncı ile <120/80 mmHg olmalıdır. Diyabetiniz varsa mutlaka kontrol ettirin. Çünkü diyabetlilerde, sıklıkla mevcut olan yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara, şişmanlık ve hareketsizlik gibi risk faktörlerinedeniyle kalp damar hastalığı riski 2-4 kat artmıştır.

Stresi azaltın. Stres, sigara içmenize veya fazla yemenize neden olabilir.

Alkolü sınırlayın. Alkolün fazlası tansiyonu ve trigliserid düzeylerini yükseltir, kalpte ritim bozukluğuna neden olabilir.

İkinci bir kalp krizini önlemek için yapılması gerekenler ise, sigara ve puro, pipo gibi tüm tütün kullanma alışkanlıklar terkedilmeli. Kalp krizi geçiren bir kişinin tütüne devam etmesi ikinci bir kriz riskini en az 2-3 kat artırır.

Daha hareketli olmalısınız. Düzenli bir egzersiz programı ile stres ve depresyon azalır, kilonuzun, kolesterolünüzün ve tansiyonunuzun düşürülmesi kolaylaşır.

Beslenmenize özen gösterin. Bu sayede hem daha çabuk iyileşir hem de kilonuzu kontrol altında tutar, kan kolesterol düzeyinizin ve tansiyonunuzun yükselmesini önlersiniz.

Ben nasılsa ilaç kullanıyorum, bana bir şey olmaz yanılgısına asla düşmeyin, saydığımız yaşayış tarzı değişiklikleri kalp sağlığı açısından en az ilaçlar kadar önemlidir” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir