Hafıza Kaybının Nedeni Uyku Apnesi Olabilir!Hafıza Kaybının Nedeni Uyku Apnesi Olabilir!

Amerikalı bilimadamlarının araştırmalarına göre uyku apnesi hastalarının hafıza ve düşünme becerileriyle ilgili sıkıntılar yaşıyorlar!

BBC’nin haberine göre, Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırmada, uyku apnesi olanların, rahat uyuyanlardan on yıl önce hafıza ve düşünme becerileriyle ilgili sıkıntılar yaşadıklarını ortaya çıkardı. Alzheimer araştırma projesindeki görevli olan bilimadamlarının   55 yaş üzerinde 2 bin 400  gönüllü kişinin tıbbi verilerini gözden geçirdiği belirtildi.

Alzheimer araştırma projesinin sonuçları ise Neurology dergisinde yayımlandı. Sonuçlar ise uyku apnesi hastalarının, rahat nefes alanlardan ortalama 10 yıl önce, 70’li yaşlarının sonlarında hafıza ve düşünme becerileriyle ilgili sıkıntılardan şikayet ettikleri gözlemlendi

Uyku apnesi sorunu yaşayanların tedavisinde kullanılan CPAP cihazıyla tedavi edilen küçük bir grubun da rahat uyuyanlarla aynı yaşlarda hafıza sorunlarından şikayetçi oldukları görüldü.

Bilimadamlarının şu anda CPAP tedavisinin, hafızanın ve düşünme gücünün korunmasına yardım edip edemeyeceğini görmek için geniş kapsamlı araştırmalar yaptığı belirtildi.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir