Diş Ağrısı İçin Yapılan Uygulamalar Şaşkınlık Verici!Diş Ağrısı İçin Yapılan Uygulamalar Şaşkınlık Verici!

Diş doktoruna gitmeyip, ağrıyı evde kendileri geçirmek isteyenler, yada bazı vatandaşların dişleri beyazlatmada kullandıkları yöntemler hayretler verici!

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arslan Terlemez’in AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, hastalarının diş ağrılarına ilkel müdahaleler ile gres yağı, akü suyu, hidrolik yağı, fayans derzi, kireç çözücü gibi maddeler ile diş ağrısını dindirmeye çalışanların ciddi sorunlar yaşadıklarını dile getirdi. Diş hekimine gitmekten çekinenlerin, kendi imkanlarıyla yapmaya çalıştıkları tedavi yöntemlerinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkati çeken Terlemez, ağız ve diş sağlığı için düzenli kontrol ve gerektiğinde hekime gitme alışkanlığının kazanılmasının büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi. Terlemez’in açıklamaları ise şu şekilde oldu:

– Kireç çözücüyle dişlerini kaybediyordu

“İnsanlar özellikle kendi meslekleriyle ilgili yöntemler uyguluyorlar. Oto elektrikçi bir hastamız dişinin ağrısına dayanamayıp akü suyunu dişe damlattığını söyledi. Şans eseri ölümden kurtulmuş. Sanayide daha birçok ilginç fikirler var. Hidrolik yağı damlatanlar, gres yağı koyanlar ve daha bir sürü çaresiz çırpınış…

Bir tanesi dişlerini beyazlatmak için kireç çözücü sürdüğü pamukla dişlerini silmiş ve bunu arkadaşına tavsiye etmiş. Kireç çözücüyü fazla kaçıran arkadaşı tüm dişlerini neredeyse yok edecekmiş.

İnşaatta çalışan bir usta diş çürüğüne fayans derzi koyarak orayı tıkamaya çalışmış.

Karanfil yağı damlatanlar da var. Karanfil yağının çürük dişin ağrısına çok az faydası olabilir belki ama diş eti ve ağız dokularına çok şiddetli derecede hasar verebiliyor. Bu tür yanlış uygulamalar ciddi tehlikelere yol açabilir.”

Kontrole gitme alışkanlığının önemi

Sadece dişler çürüdüğünde değil sağlıklıyken de sıklıkla kontrole gitme alışkanlığı kazanılmasının kanal tedavisi ihtiyacını çok aza indireceğine işaret ederek, “Eğer düzenli kontrole gitmiyorsanız en azından dişiniz ağrı sinyalleri vermeye başlar başlamaz hemen diş hekimine başvurmak en iyi çözümdür. İşin doğrusu, ağrıyan dişin içindeki sinir dokusu çıkarılmadan dışarıdan uygulayacağınız hiçbir şey kalıcı fayda sağlamaz” diye konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir