Selimiye Künyelendi!UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil olduğunu belirten yazı Selimiye Camisi’nin bahçesine, yerleştirildi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Selimiye’nin çevresinde, miras listesinde yer aldığına dair herhangi bir bilgilendirme olmaması sebebi ile Selimiye Camisi’nin bahçesine, Selimiye Alan Yönetimi Başkanlığı ve Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği’nin işbirliğiyle gecikmiş olsada zarif bir bilgilendirme künyesi yerleştirildiğini belirten Gürkan, şöyle konuştu:

Selimiye bizim incimiz. Türkiye’nin de dünyanın da incisi. Selimiye sadece bize ait değil, insanlığın ortak mirası. Bu yüzden Selimiye’ye gözümüzün bebeğine baktığımız gibi bakmalıyız. Dört yıllık bir gecikmişlik vardı. Yusuf Şamiloğlu’nu alan yöneticisi olarak atadıktan sonra hız kazandık. Valilik, belediye işbirliğiyle sorunları çözdük. Selimiye önündeki Yemişçi Hanı kurtarma kazısı bitince de bölgeye yeni bir peyzaj anlayışıyla yeni bir yorum kazandıracağız. Selimiye’yi çevresiyle hak ettiği noktaya taşımak istiyoruz.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir