Ağrıya Ne Kadar Etkili?Parasetamol Ne Kadar Etkili - inanankalpler.net

Parasetamol’ün etkisi hep tartışılıyor. Ağrıya karşı doktorların verdiği veya doktor vermeden kendimizin içtiği parasetomol’ün etkisi var mı? Parasetamol’ümn yan etkileri var mı? 

Parasetamol’un yararının yapıldığı araştırmalar sonrasında yararından çok karaciğere zararı görüldü.

Yapılan araştırmalar bel ağrısı ve osteoartrit tedavisinde Parasetamol’un “etkisiz olduğu” olduğu açıklandı.

Parasetamol Ağrıya Ne Kadar Etkili?

Avustralyalı araştırmacıların çalışması, İngiliz Tıp Dergisi’nde (British Medical Journal) yayımlandı. 13 klinik deney ile gerçekleştirilen araştırmada, parasetamolün bel ağrısının yol açtığı hareket zorluğunu azaltmadığı ve yaşam kalitesini artırmadığı gibi karaciğerde sorun çıkması olasılığını yükselttiği kaydedildi.

Bel ağrısı, bedensel hareket zorluğunda en önemli nedenlerden biridir.  İngiltere’de her yıl 26 milyon kişinin bel ağrısından şikayetçi olduğu belirtiliyor.

Bel Ağrısı İçin Parasetamol Alınmalı Mı? …. Tıklayın

İngiltere’de bel ağrısı ve osteoartrit vakalarında parasetamol tedavisi tavsiye edilmekte. Ancak parasetamol tedavisi kararına gerekçe gösterilen kanıtların ne derece geçerli olduğu öteden beri sorgulanıyor.

Sidney Üniversitesi’nden bir araştırma akibi 5000’i aşkın hasta üzerinde, 13 ilaçla yapılan tedavi sonuçlarını inceledi ve parasetamolün bel ağrısını azaltmada etkisiz olduğu sonucuna vardı.

Kalça veya dizde görülen osteoartrit vakalarında parasetamolün ufak bir iyileşme sağladığı ama bu etkinin klinik anlamında önemli sayılamayacak kadar küçük olduğu kaydedildi.

Fazla kullanımda mide kanaması yapıyor.

Parasetamol dışındaki ağrı kesiciler ise non-steroid anti enflamatuar (NSAİ) analjezikler ve opioid analjezikler. Non-steroid antienflamatuvar analjezikler orta-yoğun ağrılarda ilk tercih edilecek ilaçlardır. Ancak mide ülseri, mide kanaması, böbrek ve karaciğer hasarı gibi yan etkileri fazla kullanımda ortaya çıkabiliyor. Opioid analjezikler ise yoğun ve çok yoğun ağrılarda kullanılan, kırmızı ve yeşil reçete tabi ciddi bağımlılık riski üretebilen ilaçlardır.

Ağrı kesiciler her zaman herkeste aynı etkiyi ve cevabı vermiyor.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Bilinen Ve Bilinmeyenler

İlaç Kullanırken Hangi Besinler Tüketilmemeli?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir