Ağrıya Ne Kadar Etkili?

Ağrıya Ne Kadar Etkili?

Parasetamol’ün etkisi yeniden tartışılıyor. Ağrıya karşı doktorların verdiği ve ya doktor vermeden kendimizin içtiği parasetomol’ün etkisi var mı?

Parasetamol’un yararının yapıldığı araştırmalar sonrasında yararından çok karaciğere zararı görüldü.

Yapılan araştırmalar bel ağrısı ve osteoartrit tedavisainde Parasetamol’un “etkisiz olduğu” olduğu açıklandı. Avustralyalı araştırmacıların çalışması, İngiliz Tıp Dergisi’nde (British Medical Journal) yayımlandı. 13 klinik deney ile gerçekleştirilen araştırmada, parasetamolün bel ağrısının yol açtığı hareket zorluğunu azaltmadığı ve yaşam kalitesini artırmadığı gibi karaciğerde sorun çıkması olasılığını yükselttiği kaydedildi.

Bel ağrısı, bedensel hareket zorluğunda en önemli nedenlerden biri
İngiltere’de her yıl 26 milyon kişinin bel ağrısından şikayetçi olduğu belirtiliyor.
İngiltere’de bel ağrısı ve osteoartrit vakalarında parasetamol tedavisi tavsiye edilmekte. Ancak parasetamol tedavisi kararına gerekçe gösterilen kanıtların ne derece geçerli olduğu öteden beri sorgulanıyor.
Sidney Üniversitesi’nden bir araştırma akibi 5000’i aşkın hasta üzerinde, 13 ilaçla yapılan tedavi sonuçlarını inceledi ve parasetamolün bel ağrısını azaltmada etkisiz olduğu sonucuna vardı.
Kalça veya dizde görülen osteoartrit vakalarında parasetamolün ufak bir iyileşme sağladığı ama bu etkinin klinik anlamında önemli sayılamayacak kadar küçük olduğu kaydedildi.

Ayrıntılı haber için lütfen tıklayınYorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir