Dişleri Fazla Ve Sert Fırçalamak Dişlere Zarar VeriyorDişleri Fazla  Fırçalamak Zararlı mı - www.inanankalpler.net

Dişleri günde 3’den fazla ve  sert bir şekilde diş fırçalamak dişlere faydadan çok zarar veriyor.

Doğru olmayan bir biçimde, sert ya da günde 3’ten fazla olmak üzere diş fırçalamanın, diş eti hastalıkları ve hatalı dolgu ya da kaplamalarda olabilen diş eti çekilmelerine benzer sonuçlara yol açabildiği konusunda Diş hekimleri uyarıyor.

Uzmanlar diş eti çekilmelerinin ise  ileri aşamalarda  diş kaybına neden olabileceği yönünde uyarıyor.

Diş eti sınırının mine seviyesinden kök yüzeyinin açılmasına sebep verecek şekilde yer değiştirmesi ile ortaya çıkan diş eti çekilmesi, ağız ve diş sağlığı açısından beklenmedik sorunlara yol açıyor.

Genç ya da yaşlı, her yaşta diş eti çekilmesi ile karşılaşılabileceğini ifade eden uzmanlar diş çekilmesi ve diş  sağlığı ile bilgili bilgiler veriyorlar.

Yanlış diş fırçalama tekniği ile diş fırçalama, diş fırçalama sayısının günde 3 kereden fazla olması, sert diş fırçalama, dişlerdeki yer değişikliği gibi nedenlerle diş eti çekilmesi görülebilir.

Frenulum adı verilen çene kemiği ve diş eti dokusu ile dil, dudak ve yanak arasında bulunan, bu dokuları birbirine bağlayan kas dokusunun yüksek oluşu, diş eti hastalıkları ve daha önce yapılmış hatalı dolgu ve kaplamalar da, diş eti çekilmesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Dişlerin yumuşak bir fırça ile dairesel hareketlerle ve sert olmayan bir biçimde fırçalanması gereklidir.

Diş eti çekilmesi fırçalamanın bozulmasına bağlı olarak diş üzerinde plak birikmesi kök çürüklerine, diş hassasiyetine ve estetik problemlere yol açar.

Diş eti sınırının belli bir seviyenin altına düştüğü ve dişleri çevreleyen sert dokunun ortadan kalktığı durumlarda ise diş kayıpları yaşanabilir.

Diş eti çekilmesinde üç farklı tedavi yöntemi

Diş dokusu üzerinde meydana gelen hasarın tedavi edilmesi, diş duyarlılığının tedavi edilmesi ve çekilen diş eti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi olmak üzere 3 tedavi yöntemi uygulanır. Diş eti tedavisi sonucunda o bölgede bulunan kaplama ve dolguların değişmesi gerekebilir.

Ön bölgelerde meydana gelmiş olan ve özellikle estetik problem oluşturan durumlarda, diş eti çekilmesinin fazla ilerlediği durumlarda ve arka dişlerde kaplamanın yeterli olmayacağı durumlarda diş eti cerrahisine başvurulur.

Diş eti cerrahisi iki şekilde uygulanır.

Greftleme adı verilen ilk metotta hastanın damağından alınan ve greft adı verilen parça, diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanır. Bu işlem duruma göre diş eti çekilmesini durdurmak veya eski haline geri getirmek için uygulanabilir.

Kaydırma adı verilen ikinci metotta ise çekilme olan bölgenin yanında sağlam doku varsa bu doku, çekilmenin üzerine kaydırılarak diş eti çekilmesi kapatılır.

Greftleme operasyonlarında artık birçok vakada hastadan alınan greftler yerine hazır greftler kullanılabiliyor ve bu tedavi sonrasında oluşan konforsuzluğu ortadan kaldırıyor.

Kaydırma operasyonlarında kullanılan mine matrix proteinli esaslı jeller de, tedavilerin başarı oranını yükseltiyor .

Diş Taşlarını Yok Eden Doğal Formüller

Bembeyaz Dişler İçin 8 Öneri

2 Yorum

  1. Hande Yıldız 10 Nisan 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 10 Nisan 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir