Dünya Otizm Farkındalık Günü – Farkındalık AyıDünya Otizm Farkındalık Günü – Farkındalık Ayı

Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Bu özel günde  Tohum Otizm Vakfı, farkındalık yaratmak için “Otizme Mavi Işık Yak” projesi başlattı.

Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü ilan edildi. Bu ay boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

Türkiye’de ise bu çalışmalara Tohum Otizm Vakfı öncülük ediyor. Bunun için de otizmin rengi olarak mavi kullanılarak bir farkındalık projesi başlatıldı. Bugün bütün dünyada uygulanacak mavi ışık kampanyası ülkemizde de gerçekleştirilecek.

Tohum Otizm Vakfı erken tanı ile özel eğitimin önemini anlatarak çocukların ailelerinden, eğitmenlerden, doktorlardan, sanatçılardan, iş insanlarından, politikacılardan, gazetecilerden ve konuya duyarlı herkesten ve her kurumdan bugün mavi giyerek ve mavi ışık yakarak otizm konusunda farkındalık projesine destek vermesini istiyor.

Sosyal medya üzerinden de mesaj vermek isteyenler mavi rengi kullanarak çektirdikleri fotoğrafları #otizmemaviisikyak etiketi ile paylaşabilecekler.

Bu arada, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için Türkiye’de otizmle ilgili çalışan sivil toplum örgütlerinin en büyük çatı kuruluşu otizm dernekleri federasyonu, Otizm Farkındalık Günü‘nde otizmli bireylerin sorunlarına dikkat çekerek 3 yıldır beklenen otizm eylem planının uygulanmasını talep etmek için, bugün sabah saatlerinde Ankara’da meclis önünde bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir