Zamanında Müdahale Olmasaydı!Türkiye genelinde süren elektrik kesintisi sonrası elektrikler kademeli olarak verildi. Ve en erken 2 saat içerisinde verildi ancak diğer kademeli olarak verilen elektriğin tüm Türkiye’ye yeniden sağlanması 5 saati buldu.

44 ilde 5 saati bulan elektrik kesintisi daha uzun sürüp 8 saati bulsaydı büyük bir facia olacaktı.  Gaziantep Belediyesi‘nin akıllı şehir uygulamalarının tanıtıldığı toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş  akıllı şehir uygulamalarıyla ülke genelindeki elektrik kesintilerinin de anında önüne geçmenin mümkün olacağını söyledi.

Elektrik kesilir kesilmez kriz masası oluşturduk!

 “Kesinti başladığında, ana lokasyonlardaki 14 bin baz istasyonda sorun yaşanmadı. Buralarda büyük jeneratörlere sahibiz. Ancak sahadaki baz istasyonlarına jeneratör ve mazot takviyesi yaptık. Jeneratörler baz istasyonlarında bulunan aküleri destekledi. Tam şarj olan akü 8 saat kadar kullanılabiliyor”.

Türkiye ilk defa karanlık çağ provası yapmış olacaktı

Gerçekleşen kesinti sonunda kriz tedbirleri alındı ve kesintinin uzun sürmemesi sebebiyle muhtemel felaketler yaşanmadı. Ancak uzun süreli kesintilerde jeneratör ve aküler yetersiz kalıyor. Bu sebeple, kesintilerin birkaç gün sermesi durumunda Türkiye ilk defa karanlık çağ provası yapmış olacaktı.

Baz istasyonlarının susmasıyla da internet kesilecek, akıllı telefonlara ulaşım imkânsız hale gelecekti. Bu da mobil hayatın bitip, bir saati 100 milyon doları bulan zararın, milyarlarca dolara çıkmasına sebep olacaktı.

Bugün dünya üzerindeki insanlardan daha fazla nesne ya da makine internete bağlı olarak çalışıyor. 2020 yılında dünya nüfusunun 7 katından fazla nesne ya da makine birbiriyle konuşuyor olacak. Sayıları 50 milyarı bulan bu nesnelerin susmasıyla şirketlerin zararı milyarlarca dolara ulaşacak.

Sağlıktan eğitime, kamu hizmetlerinde askeriyeye kadar bütün hizmetler ciddi anlamda sekteye uğrayacak. Karanlık çağ insanın hayatını bile tehdit edebilecek bir noktaya götürecek. Ancak karanlık çağın çözümü yine teknolojide saklı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir