Bel Ağrısının Sebebi DimDik Oturmak OlabilirBel Ağrısının Sebebi DimDik Oturmak Olabilir

Sırt ağrılarını önlemek için dimdik bir oturuş da bel ağrısı yapabilir!

Halk arasında bilinen dik oturuş ile bel ağrısının önüne geçileceği kanısının hatalı olduğunu Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı anlattı.Kaşıkçı, özellikle masa başı çalışanlarını dimdik oturma konusunda uyardı.

Bel ve boyun ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi duruş ve oturuş bozuklukları. Sürekli tekrarlanan yanlış vücut duruşu (postür) bu bölgelerde ağrının yanı sıra fıtık gibi ciddi kas ve iskelet hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Kaşıkçı, yanlış postürün etkilerini şöyle ifade etti :

“Vücut duruşumuzun düzgün olması, kemiklerimize bağlı olan kaslarımızın doğru yerden başlamasını ve doğru uzunlukta olmasını sağlar. Yanlış duruşlarla oluşan kas kısalmaları ya da fazla kullanılmayla uzayan kaslar bize boyun, sırt, bel, bacak ve diz rahatsızlıkları olarak geri döner.”

Masa başı çalışanların sırtlarını dikleştirerek oturmaları en büyük yanlışlardan biri

“Üst sırt bölgemizi arkaya doğru sıkıştırarak düzleştirmek omuriliğimizi üst sırt bölgesinden kuyruk sokumu bölgesine kadar gereğinden fazla sıkıştırır. Bu durum ise istenmeyen ağrılara devamında ise bel ve boyun fıtıklarına neden olabilir” 

Doğru duruş nasıl olmalıdır?

“Vücudumuzun taşıyıcı kasları diye adlandırdığımız Pelvis taban kas grubundan harekete başlarsak bedenimizi tepeden tırnağa doğru bir şekilde düzeltmiş ve ideal duruşa sokmuş oluyoruz” diyen Kaşıkçı, duruş pozisyonları ile ilgili bilgi verdi:

Ayakta doğru vücut duruşu
Doğru vücut duruşu için kulak memesinden ayak bilek kemiğine kadar düz bir çizgi çektiğimizde; kulak memesi, omuzlar, kalça kemiği, diz kapağı ve ayak bilek kemiğinin aynı hizada olması gerekmektedir.

Otururken
Baş: Nötral pozisyon; öne ya da arkaya doğru eğilmemiş
Boyun Bölgesi (Cervical): Normal iç bükey konumda
Kürek Kemiği Bölgesi (Scapulae): Kürek kemikleri dışa ya da içe dönük değil, düz konumda
Üst Sırt Bölgesi (Thoracic Spine): Normal dış bükey konumda
Kalça Eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş
Diz Eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş
Ayak Bileği Eklemi: Nötral pozisyon; ayaklar yere düz iniyor ve tam karşıya bakıyor, ayak tabanları düz bir şekilde yere basıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir