Yaşlılar Yetersiz Besleniyor!Yaşlılar Yetersiz Besleniyor!

Uzun süre yatağa bağlı kalan hastalarda ve yaşlılarda beslenme yetersizliği sorunu var!

Klinik Enteral ve Parenteral Nutrisyon Derneği, Türkiye çapındaki 29 kamu hastanesinde yetersiz beslenmeyi tespit etmek için bir proje başlattı!

Proje kapsamında hastaneye yatan ya da ayaktan başvuran tüm hastaların beslenme durumları taramadan geçirilecek ve tedavi edilecek. Proje sonucunda elde edilen beslenme yetersizliği verilerine bağlı olarak sağlık politikaları geliştirilecek.

Antalya’da düzenlenen 9. Klinik Enteral ve Parenteral Nutrisyon Kongresi’de , Kilinik Enteral ve Parenteral Nutrisyon Derneği (KEPAN) Başkanı Prof. Dr. Uyar, açıklanan ONCA projesinin, yetersiz beslenme konusuna dikkat çekmek için çok önemli bir başlangıç olduğunu söyledi ve uzun süre yatağa bağlı kalan hastalarda ve yaşlılarda beslenme yetersizliğinin önemli bir problem olduğunu ve bunun gözden kaçırıldığını bildirdi.

Prof. Dr. Uyar, “Yetersiz beslenen hastaların hastalıkları daha ağır seyreder ve komplikasyonlar daha fazladır. Bu sebeple hastanede daha uzun süre yatarlar ve hasta bakım maliyetleri artar. Avrupa’da yetersiz beslenmeye bağlı bir yıllık sağlık yükünün 171 milyar Avro olduğu ortaya konmuştur. Bu büyük maliyet Avrupa’da hükümetleri harekete geçirdi” dedi. Buna bağlı olarak 2014 yılında Avrupa çapında ONCA projesinin başlatıldığını söyleyen Prof. Dr. Uyar, bu yıl itibariyle Türkiye’nin de bu projeye dâhil olduğunu ifade etti.

Kanser Hastaları Yetersiz Beslenme Riski Taşıyor

Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları A.D. Geriatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Halil, özellikle yaşlılar, kanser hastaları, büyük ameliyat geçirmiş hastalar ve yoğun bakım hastalarının yetersiz beslenme riski taşıdıklarını söyledi. Ve sözlerine, “Hastalıkları sebebiyle gerekli vitaminleri ve mineralleri alamayan bu kişilerde kas erimesine bağlı olarak kalp ve solunum yetmezliği gelişiyor; kanser hastalarında bağışıklığın düşmesine bağlı olarak kemoterapi ve radyoterapi yeterli etkiyi göstermiyor. Mide bağırsak ve böbrek fonksiyonları bozuluyor. Yine bağışıklığın düşmesine bağlı olarak özelikle hastanelerde yatan hastalarda hastane enfeksiyonları oranı artıyor”? ifadelerin ekledi.

Bir Başka yaşlı grup Huzur evindekiler!

Beslenme yetersizliğine, sağlıklı görünen kişilerde de rastlanıyor. Türk Geriatri Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre; ayakta tedavi için başvuran hastaların üçte biri yetersiz besleniyor. Ülkemizde 14 merkezde yapılan bir çalışmada ise huzurevinde kalan yaşlıların yüzde 60’ı çeşitli seviyelerde yetersiz beslenme problemi yaşıyor. Uzmanlar, beslenme yetersizliği tesbit edilen kişilerin vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş özel gıdalarla beslenmesi gerektiğini bildiriyorlar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir