Boşanmak İçin Adliyeye Gidilmeyecek!Adliyelerdeki yoğunluk bitiyor! Artık boşanmak için adliyeye gitmeye son!

Adalet Bakanlığı, boşanmak adliyelere gitme zorunluluğunu ortadan kaldıracak yeni uygulamayı hayata geçirdi. Artık Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden boşanma, icra, iş, tazminat gibi hukuk davaları, UYAP vatandaş portalından açılabilecek.

Dava açma işlemleri Nasıl Gerçekleşecek?

Elektronik imzası bulunan vatandaşlar, UYAP Editör ile hazırlayacakları dava dilekçelerini, E-İmzaları ile imzalayacaklar. Vakıfbank internet bankacılığıyla, yargılama harcı ve gider avansını ödeyerek dava açma işlemlerini gerçekleştirebilecek.

4 seçenekle UYAP’a Bağlanılabiliyor!

  1. internet üzerinden
  2. e-devlet şifresi
  3. e-imza
  4. mobil imza

Bu sayede vatandaşlar, Türkiye genelinde haklarında açılmış davalara ait bilgileri takip edebiliyor. Vatandaşlar bu davaların aşamalarını (dava konusunu, değerini, taraflarını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğini) sistem üzerinden takip edebilecek.

E-imza Nasıl Temin Edilecek?

http://www.tk.gov.tr/bilgi_ teknolojileri/elektronik_imza/eshs.php adresinde bildirilen şirketlerin birinden E imzayı temin eden vatandaşlar https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandasportal/ index.html adresinden UYAP Vatandaş Portalı giriş sayfasına bağlanabiliyor  

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir