Asıl Sebebi Demir Olabilir!Asıl Sebebi Demir Olabilir!

Kansızlığın halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, çarpıntı, nefes darlığı, uykusuzluk, sabahları yataktan zor kalkma, baş dönmesi, iştahsızlık gibi belirtilerin sebebi demir eksikliği olabilir!

Liv Hospital Ankara Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Oral Nevruz, Doğurganlık çağındaki kadınlar aylık menstruasyon kanamaları sırasında gerçekleşen kan kaybından dolayı demir eksikliği anemisi açısından daha fazla risk altında olduğunu, Dünyada her üç- dört kadından birinde demir eksikliği anemisi görüldüğünü ve bazı az gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 50’lere dayandığını bildirdi.

Nevruz, “Demir düzeyini hızla yükseltmek için kan ilacı alınması gerekebilir. Ancak demir eksikliği anemisi zararlı olabildiği için bu tür ilaçlar doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Demir ilaçları düşük demir düzeylerini aylar içinde düzeltebilir. İlaçlar tablet, iğne halinde, çocuklar için de şurup ya da damla şeklindedir. Demir takviyelerinin dışkının renginde koyulaşma, mide rahatsızlıkları ve yemek borusunda yanma hissi gibi yan etkileri olabilir. Demir ilaçları ayrıca kabızlık yapabilir ama bunlar çoğu kez ilaçlar kullanıldıkça ortadan kalkabilecek yakınmalardır ve çoğu kez ilacı bırakmayı gerektirmez.”dedi.

 Gıdalar sadece takviye amaçlıdır ilaçlar bırakılmamalıdır!

Tanısı konulmuş demir eksikliği anemisinin sadece gıdalarla tedavi edilemeyeceğidir. Gıdalar bize sağlıklı iken, bunun devamı açısından yardımcı olur. Doktorunuzun önerdiği ilacı önerilen sürede kullanmanız gerekir.

En iyi demir kaynakları:

Kırmızı et (Sığır eti), ciğer, tavuk, hindi, balık ve kabuklu deniz ürünleri de iyi birer demir kaynağıdır. Vücut kırmızı etteki demiri diğer gıdalardakine göre daha iyi emilime uğratır.

Etin dışında demir kaynağı olan gıdalar :

Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler, yer fıstığı, fıstık ezmesi ve badem, yumurta, bezelye, mercimek, beyaz ve kırmızı fasulye, üzüm, kayısı, şeftali, erik.

Keçiboynuzu Özünün Faydaları

C vitamini vücutta demir emilimine yardımcı olur.

Kırmızı biber, kivi, portakal, yeşil biber ve greyfurt, çilek, kavun, papaya, ananas ve Mango iyi birer C vitamini kaynağıdır. C vitamininden zengin sebzeler arasında Brüksel lahanası, brokoli, tatlı patates ve kıvırcık lahana bulunur.

İnek sütünde demir azdır.

Bu ve diğer nedenlerden ötürü ilk bir yıl içinde bebeklere inek sütü verilmesi önerilmez. İlk yıldan sonra bebeğinizin içtiği inek sütü miktarını sınırlamanız gerekebilir.

Bebekler büyüyüp katı gıda yemeye başladıklarında daha fazla demire gereksinim duyar. Çocuğunuzun doktoru demir damlası önerebilir. Bununla birlikte, çocuklara çak fazla demir vermek de zararlı olabili

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir