Çıtlatmayın! Esnetin!…Çıtlatmayın! Esnetin!…

Parmakları çıtlatmak kireçlenmeye sebep olabilir!

Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, parmak çıtlatmalarının birçok sebebi olduğunu açıkladı!

DR Mehmet Portakal, parmak çıtlatmanın, bazen romatizmal bazende özellikle erken yaşlarda ise  hormonal ya da metabolik bir problem olduğunu açıkladı ve erken yaşlarda başlarsa romatizmal bir rahatsızlık var mı bunun araştırılması gerektiğini vurguladı. Psikolojik durumlarda ise insan gergin olduğu zaman  ya da yoğun yük yaşadığı zaman özellikle parmak çıtlatma ihtiyacı duyduğunu böyle durumlarda psikologlardan destek alınması gerektiğini sözlerine ilave etti.

Eklem Aralarındaki Gaz Birikimi!

Dr. Portakal, “Eklem arasındaki boşlukta normalde bir gaz birikimi olur. Buna bağlı olarak ses meydana gelebilir. Bazen de eklem aralarındaki darlıklardan bu problemler kaynaklanabilir. Özellikle bazı vitamin eksiklikleri, romatizmal hastalıklar bunun sebebi olabilir”

Parmak çıtlatmalar sonucu meydana gelen rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri:

“Eğer eklem çıtlatmalar bir alışkanlık haline geldiyse çok erken yaşlarda eklemlerde kireçlenme, yıpranmalar meydana gelebiliyor ya da eklemin etrafındaki bağlarda zorlanmalar sonrası bağlarda iltihaplanmalar, bazen liflerde yırtıklar da meydana gelebiliyor. Bunlar tespit edildiğinde erken dönemde kişiye göre tedavisi planlandığı zaman, bu fizik tedavi rehabilitasyon programı da olabilir. Bunun için parafin, lazer, radyo frekans gibi değişik uygulamalar yapıyoruz. Bazen de psikologlardan destek alıyoruz ve kolayca bu problemin önüne geçilebiliyor”

Çıtlatmayın! Esnetin!

“Ellerimizdeki eklemlerin sağlığı için özellikle esnetme hareketleri yapabiliriz. Çıtlatma meydana gelmeden ellerimizi yavaş yavaş, acı vermeyecek şekilde her eklemi hareket ettirerek esnetme hareketlerini yaparsak kaslardaki gerginliği önleyebilir, eklemlerin arasındaki beslenmeyi daha kolay bir hale getirebilir ve tedavisi konusunda bir yol alabiliriz”

Kişiye Göre Tedavi Edilmeli:

 “Bu durumlarda önemli olan parmak çıtlatmaya sebep olan patolojik bir durum var mı? Bunu tespit etmek gerekiyor. Çünkü erken dönemde başlayan bazı iltihaplı hastalıklar, travmatik durumlar bunun bir sebebi olabilir ya da hiçbir problem olmaz, strese bağlı olarak da bunlara başvurulabiliyor. O yüzden öncelikle parmak çıtlatmanın nedeni tespit edilmeli. Arkasından da kişiye göre tedavi programı yapılmalı.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir