7 Kişiden Birinde Var!7 Kişiden Birinde Var!

Türkiye’de her 7 kişiden birinde böbrek hastalığı var. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre böbrek hastalığının görülme oranı yetişkinlerde %16 civarında.

Türkiye’de böbrek hastalığı alarm veriyor. Her 7 kişiden birinde görülen böbrek hastalığının sebebi, ülkemizde şeker hastalığı ve hipertansiyonun sık olması riski arttırıyor.

Dünya Böbrek Gününde,  Kamu Hastaneleri Birliği Bağcılar Devlet Hastanesi Diyaliz Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Dede Şit, böbrek hasarının belirti vermeden ilerlediğine dikkat çekerek hastaların son dönemde diyaliz ve böbrek nakli ihtiyacı ile kliniklere başvurduğuna dikkat çekti.

Ülkemizde 65 bin diyaliz hastası olduğunu ifade eden Doç. Dr. Dede Şit, “Bu rakama her yıl %12 ekleniyor. 20 bin kişi kadavradan böbrek listesinde bekliyor” dedi.

Doç. Dr. Dede Şit, kronik böbrek hasarının en önemli üç sebebinin kontrolsüz diyabet, hipertansiyon ve böbreğin kendi hastalıkları olduğunu dile getirdi.

Doç. Dr. Şit,  Türkiye’de diyaliz hastalarının %33’ü diyabete bağlı, %15-20’si hipertansiyona bağlı sebeplerden dolayı böbreklerini kaybettiğini ifade etti ve şunları dedi.

“Yani her 3 diyaliz hastasından 2 tanesinin sebebi hipertansiyon ve diyabettir. Şeker ve hipertansiyon, sinsi bir şekilde ilerler. Henüz belirti vermediği dönemde damarları bozmaya devam ettiği için hastaların büyük bir bölümü böbreklerini kaybettikten sonra bize gelir. Bu sebeple herhangi bir rahatsızlığınız olmasa bile böbrekleriniz için diyabetinizi ve tansiyonunuzu sık sık kontrol ettirin.”

Yalnız 100 Hastadan 5’i Farkında

Hastalığın son döneme gelinceye kadar çok az belirti vermediğini ifade eden Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy ise , çoğu hastada tanı konduğunda geri dönülmez hasarın geliştiğini belirterek,

“Gelişmiş olabilmektedir. Gelişmiş toplumlarda bile farkındalık oranı %10’larda iken Türkiye’de bu oran %5’in altında kalmaktadır” dedi.

Risk Altında Kimler Var?

 • Hipertansiyon, diyabet ve kalp hastaları
 • Aşırı kilolular
 • 60 yaşın üzerindekiler
 • Ailede bilinen böbrek hastalığı olanlar
 • Böbrek taşı, sık idrar yolu iltihabı, prostat büyüklüğü gibi ürolojik problemleri olanlar
 • Böbreğe zarar verebilecek ilaç kullananlar.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Lüzumsuz ağrı kesici ve fazla tuz tüketimini böbrekleri vuruyor!

Bilinçsiz İlaç Kullanımı 

Ülkemizde kronik böbrek hastalığının önemli sebeplerinden birinin  bilinçsiz ilaç kullanımı olduğu ve  diyalize kadar götürdüğünü söyleyen Doç. Dr. Dede Şit,

“Özellikle uzun süreli ağrı kesici kullanımı, gelişi güzel ilaçlı filmler çekilmesi gibi durumlar böbrek hasarı sürecini hızlandırır. Tomografi gibi damardan ilaç verilerek çekilen filmlerin hepsi böbrek için sakıncalıdır. Çok sık çektirmemek gerekir. Çeşitli araştırmalar, ağrı kesicilere bağlı kronik böbrek hastalığı gelişiminin %10’lara kadar ulaştığını göstermektedir. Her türlü ilaç böbrekten atıldığı için ilaç kullanırken de iki kere düşünmek gerekir” dedi.

Tuz Tüketimine Dikkat!

Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Altun, böbrek hastalıklarının gelişiminde önemli bir rolü olan tuz alımını azaltmak için ilk olarak sofradan tuzluğu kaldırmak gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti,

“Türk usulü kahvaltı en önemli tuz tuzağıdır. Kahvaltıda tüketilen ekmek, zeytin ve peynirin tuzsuz olarak seçilmesi gerekmektedir. Yemeklerdeki tuz miktarının azaltılması; salatalara tuz konulmaması; sucuk, sosis gibi sakatat ve salamura gıda alımının azaltılması; hazır gıdalardan, cips türü yiyeceklerden sakınılması tuzsuz bir diyet için önemlidir” dedi.

Günde 8 Bardak Su İçin

Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer, böbrek hasarının diyaliz aşamasına gelmeden önce tespit edilebildiği takdirde önlenebileceğini söyledi. Böbrek sağlığını korumak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

 • Kan şekeri ve tansiyonunuzu, kolesterolü olması gereken düzeylerde tutun.
 • Tuz tüketiminizi günde 6 gramla sınırlayın. Bazı tatlılarda bile tuz olduğunu unutmayın
 • En sağlıklı yemek evde pişmiş tencere yemeğidir. Mümkün olduğu kadar dışarıda yemekten ve fast food yemeklerden uzak durun.
 • Lifli gıdalarla, sebze ve meyvenin ağırlıkta olduğu Akdeniz diyetiyle beslenin.
 • Günde en az 1.5-2 litre sıvıyı su olarak tüketin.
 • Gece sık sık tuvalete kalkıyorsanız böbreklerinize baktırın.

Dikkat! Maydanoz Suyu Diyalize Götürebilir…

Doç. Dr. Dede Şit, bitkisel olduğu iddia edilen ilaçları gelişi güzel kullanmanın da böbrek için zararlı olduğunu ifade etti ve yapılan bir yanlışa dikkat çekti…

Doç. Dr. Dede Şit  “Niteliğini ve içeriğini bilmediğimiz hiç bir bitkisel ürünü tüketmemek gerekir. Halkımız kulaktan duyma bilgilere de itibar etmemelidir. Örneğin halk arasında maydanoz suyunun böbreğe iyi geldiği söylenir. Böbrek fonksiyonlarını gösteren bir değer olan kreatini 2’lerde seyreden, belki 5-6 sene diyalize girmeyecek bir böbrek hastası, sürekli maydanoz suyu tükettiğinde kısa sürede diyalize başlayabilir” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir