Telefonla Konuşurken Boyun Fıtığı Olmayın.Telefonla Konuşurken Boyun Fıtığı Olmayın.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Mustafa Çolak, günlük hayatımızda işimiz varken telefonu boyuna sıkıştırılıp konuşulmaması gerektiği konusunda uyardı.

Toplumun büyük bir kesimininde  bel fıtığı görüldüğünü dile getiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Mustafa Çolak, fakat boyun fıtığının görülme ihtimalinin bel fıtığına oranla daha az olduğunu söyledi.

Dr. Çolak,Bel fıtığı terimi genel bir terimdir. Hastanın fıtığının bulunduğu bölgeye göre değişik klinik bulgular görülebilir. Bölgeye göre hastaların belinde, kasığında, diz kapağına doğru yayılan bir ağrı ya da genellikle de kalçadan başlayıp ayak topuklarına ya da parmaklarına kadar yayılan ağrı bize hastada bel fıtığı olabileceğini düşündürmektedir.
Hastanın, belden başlayıp kalçadan ayak topuğuna kadar giden bir ağrı, ayağında uyuşma ve karıncalanma, ayak bileğinde ya da parmaklarında kuvvetsizlik gibi şikayetleri varsa bel fıtığından şüpheleniliyor” dedi.

Boyun Fıtığı

Op.Dr. Çolak, boyun fıtıklarının bel fıtıklarına göre nispeten daha az görüldüğünü, ancak daha ağır seyrettiğini ifade ederek şöyle devam etti

“Genellikle boyun omurlarının arasındaki diskin sinir kökünün altına fırlamasıyla oluşur. Bel fıtığında olduğu gibi ağrı hissedilen yer fıtık olan bölgeye göre değişir. Enseden omuza, omuzdan dirseğe ya da parmaklara doğru yayılan bir ağrı hissedilebilir. Fıtık parmaklarda kuvvetsizlik uyandıracak kadar ilerlemişse, mikrodiskektomi yöntemi ile hasta ameliyat ediliyor” dedi.

Bel Ve Boyun Fıtıklarını Nasıl Önleriz?

Op.Dr.Mustafa Çolak, bel ve boyun fıtığını önlemek için neler yapılması gerektiğini şöyle dile getirdi.

“Bilgisayar başında otururken sırt geriye yaslanmalı ve bel boşluğu yastık ile desteklenmelidir. Bilgisayarla mesafe göz hizasında olacak şekilde iyi ayarlanmalıdır.

Başka şeylerle ilgilenirken telefon boyuna sıkıştırılıp konuşulmaması gerekir.

Ev işleri yaparken dikkat edilmeli, ağır kaldırılmamalıdır.

Klimalar omuz ve sırt kısmına doğru konulmamalıdır.

Tenis gibi sırtı zorlayıcı sporlardan kaçınılması gerekir.

Ortopedik yatak kullanılmalı ve yastık çok yüksek ya da çok alçak olmayacak şekilde ayarlanmalıdır.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir