4G İle Herşey Değişiyor!4G İle Herşey Değişiyor!

Türkiye’de 4G ile yeni bir dönem başlıyor. Yıl sonunda 4G’nin gelmesi ile birlikte herşey değişiyor.

Mayıs ayında ihaleye çıkılması, yıl sonunda ise hizmete girmesi beklenen 4G ile birlikte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. 3G hem sektörde hem de hayatımızda önemli değişiklikler sağlamıştı. 4G ise oyunun kurallarını tamamen değiştirecek diyen, Türkiye gazetesinden Ömer Temür’ün 4G hakkındaki yazısı:

4G sayesinde akıllı cihazların veri indirme hızında gözle görülür bir hız artışı yaşanacak. 4G ile teorik olarak 150 ile 300 megabit arasındaki hızlara çıkabiliyor. Bu da şu an kullandığımız 3G internetin yaklaşık 10 katı fazla bir hıza denk geliyor. Böylelikle mobil cihazlar üzerinden video izleme deneyiminden yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasına, bulut servislerinden akıllı ev ve şehir altyapılarına kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimler yaşanacak. Gündelik hayatta da birçok işimizi ve etkinliğimizi mobilden daha fazla yapmaya başlayacağız, bu da kullanım alışkanlıklarımızı ve tüm sektörleri dönüştürmeye devam edecek. Her yer ofis olacak; şirketler ve çalışanlar, işlerini her yerde ve kesintisiz yürütebilecek, ihtiyacı olan bilgilere ve dosyalara anında ulaşabilecek. Dosyaları indirmek yerine anında çevrimiçi ulaşabileceğiz. Nesnelerin interneti (Makinelerarası İletişim) ve bulut bilişim, gerçek potansiyelini gösterecek. Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuzca çalışabilecek, hayatımızın her alanında yüksek verimlilik ve büyük kolaylık sağlayacak. Mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan erişim çok daha kolay olacak.

SANİYELERİMİZİ ALACAK
4G’nin etkisini en fazla kişisel deneyimlerimizde hissedeceğiz. Televizyon ve film izleme ile müzik dinlemek gibi eylemler artık 10 kat daha hızlı gerçekleştirilecek. 3G’ye sahip bir cihazla oyun yüklemek ortalama 3 dakika sürerken, bu hız 4G’de 25 saniyeye kadar düşecek. Aynı şekilde 10 saniyede indirdiğimiz müziği 4G ile 1 saniyede indirebileceğiz. 20 saniye beklemek zorunda kaldığımız bir videoyu 1 saniyede indirebileceğiz. 3G’li bir cihaz ortalama 25 saniyede fotoğraf indirirken 4G’de ise kullanıcılar 1 saniyede bu işlemi yapabilecek. Artık 4G ile birlikte IP tabanlı bir sisteme geçiyoruz. İnternet protokolü vasıtasıyla bu sistemler büyüyecek. Baz istasyonlarını kullanacak televizyonlar olacak.

Hangi cihazlar destekliyor?
Apple iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, Apple Yeni iPad, iPad Air, iPad Mini, Samsung Galaxy S6, Galaxy S5, Sony Xperia M2 Aqua, Sony C6603 Xperia Z, Xperia Z1, Xperia Z2, Xperia Z Ultra, Sony Xperia SP, Sony Xperia Tablet Z, HTC Desire 816, Microsoft Lumia 625, Lumia 820, Lumia 925, Lumia 920, Lumia 1020, Lumia 1520, HTC One M8, HTC One mini, HTC Desire 601, HTC One Max, HTC One mini 2, Google Nexus 5, BlackBerry Z10 LTE

Türkiye 

125. ülke
Dünya GSM Birliği (GSMA) verilerine göre dünyada 124 ülkede 360 mobil operatör 4G/LTE hizmetini sunuyor. Türkiye ise 4G’ye geçiş 2015’in ilk yarısında tamamlanabilirse Türkiye 125. ülke olarak listedeki yerini almış olacak. Sadece 2014 yılında dünya çapında 96 mobil operatör 4G’ye geçerken, 4G ile tanışan son ülkeler arasında Andorra, Gabon, Guatemala, Honduras, İran, Kenya, Pakistan, Rwanda ve Trinidad & Tobago yer aldı. GSMA’ya göre 2014 yılı 3. çeyrek sonunda dünya çapında 373 milyon olan 4G/LTE abone sayısının, 2018 yılı sonunda 1.4 milyara ulaşması bekleniyor.

Yerli markalar da 4G’ye hazır

Operatörler kendi adını taşıyan telefonlarla 4G’ye hazırlanmış durumda. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü 4G destekli telefonu T50 ile 400 bin satış adedine ulaşan Turkcell, yeni modelleri tüketiciyle buluşturacak. Vodafone da Smart Power 4’ün ardından 4G destekli Vodafone Smart 4 Max ‘ı piyasaya sürdü. Avea’nın yeni piyasaya çıkan inTouch 4 modeli ise 4G’yi desteklen operatör markalı bir diğer model. Ayrıca geçtiğimiz yıl sonunda Venus’ü tanıtan Vestel, ikisi bu ay, biri de yıl sonunda olmak üzere 3 yeni modeli daha piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Casper ve General Mobile’ın da 4G’yi destekleyen modelleri bulunuyor.

4G’de yerli üretime teşvik

Mobil internet hizmetlerini daha da hızlandıracak 4G teknolojisine hazırlanan Türkiye’de, bu teknolojiye uygun yerli ekipmanları üreten girişimciler çeşitli teşviklerden yararlanacak. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, yeni nesil erişim şebekelerine ait haberleşme ekipmanlarının yurtiçinde üretilmesine yönelik gerekli adımlar atılacak. 4G elektronik haberleşme hizmetlerinin sunumu için gerekli altyapı unsurlarının yurtiçinde üretilebilmesine yönelik tedbirler alınacak. Bu amaçla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Ar-Ge fonu marifetiyle yerli üretim için çağrı bazlı destekler verilecek.

OPERATÖRLER NE KADAR HAZIR?
Altyapı eksiği yok
3G’de olduğu gibi 4G’de de en yüksek kapasiteye talip olduklarını her defasında dile getiren Turkcell en büyük gücünü yurt içinde alıyor. Turkcell’in en büyük avantajı ise fiber yatırımlar. 2008 yılından bu yana toplam 2.7 milyar lira fibere yatırım yapan Turkcell Superonline’ın fiber ağı 33 bin 500 kilometreye ulaşmış durumda. Ayrıca Turkcellliler, Ocak 2015’ten itibaren 4G’den yurt dışında yararlanabiliyor.

Yurt dışında çok güçlü

Vodafone’un en büyük avantajı dünyanın en büyük 4G dolaşım ağına sahip olması. Abonelerine yurt dışında SIM kart değiştirmeden 4G hizmeti sunan tek operatör. Türkiye’deki müşterilerine Haziran 2014’ten bu yana 4G’yi deneyimleme fırsatı sunan Vodafone bu ay itibariyle 4G uluslararası dolaşım hizmeti verdiği ülke sayısı 50’ye çıkaracak.

En favori oyuncu
Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Lütif Elvan 4G ihalesinde 4. operatörün de katılabileceğini bildirmişti. İhaleye katılacağını açıklayan Türk Telekom’un 4. operatör olacağı anlaşılıyor. Ses gelirleri azalan Türk Telekom görünüşe göre bunun böyle gitmeyeceğini anlamış. 4G ihalesine girerek data gelirleriyle daha fazla büyümek istiyor. Türk Telekom mevcut alt yapısıyla 4G’de en büyük avantaja sahip. Türk Telekom’un kardeş kuruluşu TTNET Türkiye’nin 81 ilinde 193 bin kilometre fiber alt yapıya sahip. Türk Telekom bu gücü kullanarak en büyük oyuncu olmak istiyor.

Kardeş faktörü
Avea şuan 3G’de en küçük kapasiteli frenkansı kullanıyor. 4G destekli telefonlarını piyasaya süren Avea’ın bunun dışında çok ciddi yatırımları bulunmuyor. Avea’nın en büyük dezavantajı ise yarışta kardeş kuruluşu Türk Telekom’un ben de varım demesi. Bu konuda bakıldığında operatörler içerisinde en dezavantajlısı olarak görülüyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir