Gizli Açlık Sağlığı Tehdit Ediyor!Gizli Açlık Sağlığı Tehdit Ediyor!

II. Uluslararası Gizli Açlık Kongresi, Sabri Ülker Vakfı tarafından Almanya’da gerçekleşti.

Kongrede dünya sağlığı için büyük bir tehlike olan “Gizli Açlık” ve buna bağlı oluşabilecek hastalıklar konuşuldu.

Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Hacettepe Üniversitesi Beslenme Bölüm Başkanı Prof. Tanju Besler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Beslenme sadece karın doyurmak değildir. Vücut için lazım gelen gıda öğelerini yeterli ve dengeli miktarlarda almak lazım geliyor . Enerji-protein alımından bağımsız olarak uzun zaman yeterli ve dengeli beslenilmediğinde ya da kaliteli, sağlıklı ve emniyetli besine ulaşılamadığında vücutta bazı komplikasyonlar ortaya çıkıyor. Bütün bu kronik vitamin, demir, çinko, iyot, selenyum ve hayati ehemmiyet taşıyan mikro gıda öğelerinin yetersizlikleri sonucunda ortaya çıkan belirtilere genel manada ‘gizli açlık’ denir” bilgilerini verdi. Besler konu ile ilgili şu maddelere de değindi:

Fiziksel Ve Zihinsel Gelişim Geriliyor

Kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığını, fiziksel ve zihinsel gelişmenin gerilediğini ve hatta ölüme sebep olabileceğini ifade etti . Obeziteye de sebep olan dengesiz beslenme de çok kritik gıda öğelerine olan açlığı birlikte getiriyor.

Gebelikte Gizli Açlığa Dikkat!

Özellikle gebelik ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenilmediğinde, bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi için gerekli gıda öğeleri de yetersiz kalarak gizli açlık riskini artırıyor.

Büyüme duruyor!

Besler, “Çocuklarda büyümenin durmasıyla anemi ya da iyot yetersizliği hayatın ilerleyen senelerinde karşılaşılacak sıhhat sorunlarını artırmaktadır. Yine gelişmiş ülkelerdeki kilo fazlalığı ve obezite gizli açlığın ortaya çıkmasını kolaylaştırırken, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom gibi kronik hastalık riskini de artıracaktır” diye belirtti .

Gizli açlık insanlığı yok ediyor! Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün verilene göre hastalıkların sebebi yetersiz beslenme!

-2014 Küresel Açlık İndeksi, dünyada 2 milyar insanın yetersiz vitamin ve mineral alımı sebebiyle gizli açlık yaşadığını gösteriyor.
-Her sene 18 milyon bebek iyot eksikliğinden zihinsel engelli doğuyor.
Demir açığı , gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların %40’ının sağlığının bozulmasına yol açıyor. Ağır anemi her sene 50 binden çok bayanın doğum esnasında ölümüne sebepten oluyor.
WHO, dünyada senede 6 ay – 5 yaş arası 450 bin çocuğun çinko yetersizliğine bağlı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini ortaya koyuyor. Türkiye’yi de çinko yetersizliğinin görüldüğü Mısır, İran, Irak, Hindistan, Çin, Pakistan gibi ülkelerin başında gösteriyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir