Hırsına Yenik Düşen AdamHırsınıza yenilip parayı imanınıza değişmeyin. Para sizi yoldan çıkarıp imanınızı etkilemesin. Paraya ve hırsına yenilen imanlı bir adamın ibretlik hikayesi… Rabbim bizleri korusun… Amin…

Günlerden bir gün Atalay isminde bir adam vardı. Atalay’ın önce küçük ve şirin bir bakkal dükkanı vardı. O zamanlar Atalay gayet dinine sadık, namazında niyazında olan, zekâtını zamanında veren, 2 üniversiteli çocuğa bile burs veren bir adamdı.

Sonra bakkal dükkanını büyütüp market açtı. O zaman namazını biraz aksatmaya başladı çünkü artık işleri çoğalmıştı. Ve işleri güzel gitti, bir market daha açtı. O zamanda artık iyiden iyiye namazı bıraktı.

Sonra bir market daha ve bir market daha. Artık Atalay 4 market sahibiydi. Burs alan gençler bir gün Atalay’ın yanına geldi, yanlarında 2 arkadaşını daha getirmişler ve dediler ki;

“Atalay Bey artık işleriniz çok iyi 4 marketiniz var bu arkadaşlarımıza da burs verseniz, bizler gibi onlarında çok ihtiyaçları var” dediler. Ama adam ters cevap verdi;

“Zaten size zor veriyorum, biz bu paraları sokaktan  toplamıyoruz” dedi.

Çocuklar çok şaşırdı, sanki o 1 yıl önceki Atalay gitmiş başkası gelmiş. Bir şey diyemediler. Boyunları bükük biçimde evlerinin yolunu tuttular. Atalay çok azimli şekilde çalışmaktaydı. Artık tamamen cimri olmuştu.Hiç kimseye 1 kuruş dahi vermiyordu. Yeni market açma peşindeydi çünkü. Bu duruma hırslandı iyice.

Tam parasını biriktirmişti ki evine hırsız girdi ve yeni market hayallerini biraz daha erteledi ve yine hırslandı. Personellerin maaşını azalttı ve bazı aylar hiç vermedi bile. Yine tam biriktirmek üzereyken marketinin birinde daha yangın çıktı. Yangın o kadar  kuvvetliydi ki , yandaki eve de sıçradı ve o evde hasar gördü.

Onların masrafı, marketin masrafı Atalay’ın market açma olayını yine erteler. Baştan yine başlar bu sefer Atalay daha da hırslanır. Neredeyse sadece ona odaklanmıştır. Hiç kimseyi görmez oldu.  Çocuklarını ve eşini hep terslemeye başladı.

Bir gün eşi “Bey bu akşam yemeği dışarıda yesek, çocuklar içinde güzel olur “.  dedi.

Atalay bir anda canavarlaştı ve  “Ne, Ne, Ne dışarısı yaaa boş ver mis gibi evimiz varken”dedi.

Adam bu hale gelmişti, yani. Hırslı bir şekilde hep para biriktirmekteydi ve bu arada da yeni dükkanlara bakmaktaydı. Çünkü bu açacağı market büyük olacaktı, çok büyük. Sonunda parası oluştu ve yeni büyük dükkanda buldu ve hemen 3 güne açtı marketi.  Atalay çok sevinçliydi.

Açılış gününde herkese sevecen yaklaşır. Sonra 2 gün böyle marketini işletir ve o akşam marketlerinin 5’inde de yangın çıkar. Adam çıldırmak üzeredir eşi biraz sakinleştirmeye çalışır ama olmaz. Hemen ambulans çağırırlar.

2 hafta geçer adam hala şoktadır. 5 marketinden eser kalmamıştır.

Çünkü,  Allah (c.c.) cimriliğin karşılığı olarak elinden alır hepsini.

Atalay’ın artık aklı başına gelir. Eskisi gibi bir bakkal dükkanı açar. Onu hiç büyütmez. Kazancı fazla olur fakat o burs vererek, hayır kurumlarına bağış yaparak elden çıkarır. Artık eskisinden de fazla dinine bağlı bir Atalay olmuştur. Eşine ve çocuklarına saygıyla yaklaşan Atalay olmuştur. Artık sadece 1 bakkal dükkanı vardır fakat eskisinde çok çok daha mutludur.

 

On İki Daireli Fakir Adam

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir