Renkli Gözleri Olanlar Dikkat!Renkli gözlere sahip kişileri uzmanlar uyarıyor! Mutlaka güneş gözlüğü kullanın…

Vücudumuzun en hassas ve en önemli organlarından olan gözlerimize yeteri kadar göstermiyoruz. Yediklerimiz, içtiklerimiz, yaşam tarzımız, hava koşulları ve doğru yaptığımızı sandığımız yanlışlar göz sağlığını tehdit ediyor. 

Gözlerimizi ovalamak, gözyaşı silmek gibi gün içerisinde yaptığımız ve bize önemsiz gibi gelen hareketler bir çok göz hastalığını da beraberinde getiriyor.

Peki gözlerimizi nasıl koruyacağız? Göz sağlığımız için ne yapmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz? 

Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç,  göz ve göz sağlığını tehdit eden konular ile  ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

Gözyaşını silmek bulaşıcı hastalıklara yol açabiliyor.

Op. Dr. Tülay Kılıç, çok masum görünen bir hareket olan birinin gözyaşını silmenin bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.  Eğer kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma, kapak şişliği gibi rahatsızlıklar varsa sadece gözyaşıyla bile hastalık bulaşıcı olabiliyor.

Op. Dr. Tülay Kılıç, gözyaşına temas etme durumunda hemen sabun ve temiz suyla ellerimizi yıkamamız gerektiğini belirtti ve bayanların dikkat etmesi gereken bir olaya da değindi.

Başkalarının makyaj malzemesini kullanmak.

Başkalarının makyaj malzemelerinden  bulaşıcı hastalık kapılabileceğini belirten Op. Dr. Kılıç “Makyaj malzemelerini ortak kullanmamak gerekiyor. Göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit; göz farı, göz kalemi ve rimel gibi makyaj ürünleriyle bulaşabiliyor.”

Renkli gözlüler mutlaka güneş gözlüğü takmalı.

göz

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak zamanla lenste koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında hassasiyete sebep oluyor. Güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde mutlaka güneş gözlüğü kullanmamız gerektiğini söyleyen Op. Dr. Kılıç özellikle renkli gözlü kişileri daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Op. Dr. Kılıç “Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renk gözlü kişilere göre daha fazladır. Bu nedenle renkli gözlü kişilerin uzun süre güneşte kalmaması ve güneş gözlüğü kullanımına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Güneşin zararlı ultraviyole ışınları erken katarakt oluşumuna, retinada özellikle sarı noktada oluşabilecek hasarlara yol açıyor” diyor.

Toz, küçük sinek ve sigara külü gibi maddeler korneayı çizilebiliyor.

Göz seğirmesi halk arasında hafife alınıyor ancak bir hastalık habercisi olabilir.

Göze alınan ani bir darbe ya da herhangi bir cisim kaçması durumunda gözü ovalamak ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Ufak bir toz kırpıntısının ya da sigara külünün gözle temas etmesi durumunda bile korneanın çizilebileceğini belirten Op. Dr. Tülay Kılıç

“Ne yazık ki halkımız oldukça yanlış hareket ediyor. Çünkü küçük bir sinek ya da toz kaçması gibi durumlarda hemen gözlerimizi ovuşturarak gözümüze giren cismi çıkarmaya çalışıyoruz. Bu tip durumlarda ya da alınan ufak bir darbe sonucunda bile asla gözlerimizi ovalamamamız gerekiyor. Aksi takdirde korneanın çizilmesi, göz kaybı yaşanması gibi sonuçlara yol açabiliyor. Bu tip bir durumda hemen serum fizyoloji ile eğer yoksa bol su ile yıkayarak göz hekimine başvurmak gerekiyor” diyor.

Gözlerinizi dinlendirin.

Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma, odaklanma gibi problemler göz hastalıklarının en önemli belirtileri başında geliyor. Çok uzun saatler boyunca bilgisayar başında vakit geçirmek kirpik dibi iltihabı, kuruluk, alerji bir çok göz hastalığı beraberinde getiriyor. 15-20 dakikada bir bilgisayar başından kalkıp mola vermemizi ve gözlerimizi dinlendirmemizi öneren Op. Dr. Kılıç mutlaka aralıklı dinlenmeler yapmamız ve göz kırpmamız gerektiğini söylüyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir