“Afgan Kızı” nın Üçüncü Fotoğrafı Çekildi!“Afgan Kızı” nın Üçüncü Fotoğrafı Çekildi!

1985 yılında fotoğrafçı Steve McCury tarafından çekilen National Geopraphic dergisine kapak olan ünlü “Afgan kızıŞarbet Gula‘nın üçüncü fotoğrafı Pakistan yetkilileri tarafından çekildi!

Yılların Şarbet Gula‘yı değiştirdi ama bakışlarını değiştiremedi! 17 yıl sonra Tora Bora bölgesinde Şarbet Gula’yı bulan McCury resmini yeniden çekmişti. O döneme kadar hayatında sadece iki kez fotoğrafı çekilmiş olan Gula’nın üçüncü fotoğrafı Pakistan yetkilileri tarafından kimlik için çekildi. Şarbet Gula ilk fotoğrafında nasıl efsane oldu ise son fotoğrafıda efsane oldu ve sosyal medyada pek çok kişi tarafından paylaşıldı.

afgan-kizi

Şarbat Gula, Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kaldı. 1984 yılında Pakistan’da bulunduğu mülteci kampında Steve McCurry tarafından fotoğrafı çekildi. Gula, kamptaki okulda öğrenciydi. Afgan kadınların fotoğraflarını çekmek konusunda zorluklar yaşayan Steve McCurry, eline geçen fırsatı iyi değerlendirdi. Gula fotoğrafı çekildiğinde yaklaşık on üç yaşındaydı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir