Yaratılışın SırlarıYaratılışın Sırları

Bismillâhirrahmânirrahîm

80- Allah, size evlerinizi huzur ve dinlenme yeri yaptı. Hayvanların derilerinden gerek göç gününüzde, gerek ikamet gününüzde kolayca taşıyacağınız evler; onların yünlerinden, yapağılarından ve kıllarından bir süreye kadar yararlanacağınız ev eşyası ve geçimlikler meydana getirdi.

Tefsiri: İşte İslâmın istediği ev… Bir emniyet, bir sükûnet ve huzur yuvası… Allah’ın istediği evde insanın ruhu huzur bulur, nefsi sükûnete erer, maddi ve manevi yönleriyle kişiyi emniyet altına alır. Hiç bir zaman için ev münakaşa, mücadele ve çatışma yeri değildir. Huzur yeri, emniyet diyarı sulh ve selamet yurdudur…

81- Allah, yarattıklarından sizin için gölgeler yaptı ve dağlarda da sizin için barınaklar var etti. Sizi sıcaktan koruyacak elbiseler ve savaşta sizi koruyacak zırhlar verdi. Böylece Allah, Müslüman olasınız diye üzerinizde olan nimetini tamamlıyor.

Tefsiri: Sıcaktan korunmak üzere giyilen elbiseler ve örtülen örtüler de insanoğlu için ayrı bir huzur vasıtasıdır. Ya savaşta koruyucu olarak giyilen zırhlar. Hepsi de huzur, emniyet ve sükûnet içindir.
İslâm teslimiyettir, huzurdur, emniyettir ve dayanaktır.

Diyanet Meali [ Nahl Suresi – 80 / 81 ]

Tefsir: Fîzılâl-il Kur’an

2 Yorum

  1. Betül ÖzYönetici 24 Mayıs 2017 Alıntıla
  2. Selma Ay 24 Mayıs 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir