Türklerin Sergilediği Riskli DavranışlarTürklerin Sergilediği Riskli Davranışlar

 Türkler sanal ortamda hiç bir kontrol yapmadan LİNKLERE TIKLAMAK! Ve https protokolü dikkat etmemek gibi riskli davranışlar sergiliyorlar!

Bankalara yapılan siber saldırılar ile GÜVENLİĞİN yeniden sorgulanmasına neden oldu. Ve en son gerçekleştirilen bir siber saldırıda bankalardan yaklaşık 1 milyar doların çalınması tüketicileri tedirginliğe itti. Siber saldırılar her ne kadar direkt olarak bankaları hedef alsa dahi tüketiciler de riskli davranışlarla hesaplarının çalınmasını kolaylaştırıyorlar. E-ödeme alanında faaliyet gösteren Asseco SEE Türkiye’nin Müdürü Hatice Ayas, Türklerin internetteki alış-verişlerinde ve bankacılık hizmetlerinden bir çok riskli davranış sergilediğini belirterek,

“En dikkat çekeni e-maille gelen linklere düşünmeden tıklayıp, hiçbir kontrol yapmadan kredi kartı bilgilerini girmek. Kredi kartı bilgilerinin girildiği web sayfalarının güvenli bir alan olup olmadığının kontrolünün yapılmaması ve kredi kartı bilgilerinin, herhangi bir sorgulama yapmadan telefon ve mail ortamında paylaşılması” dedi. Ürün/hizmet satın alınan internet sayfasında müşteri hizmetleri, iletişim adresi bilgilerinin açık bir şekilde yazılı olup olmadığının ve satılan ürünün iptal/iade koşullarının belirtilip belirtilmediğine dair kontrollerin yapılması gerektiğini ifade eden Ayas, “Bu bilgilerin yer verilmediği internet ya da e-ticaret sayfalarından hizmet alma konusunda daha hassas davranılmalı. Kredi kartı bilgilerinin girildiği ödeme sayfasında iken internet tarayıcısındaki (browser) adresin ‘https‘ olup olmadığı kontrol edilmeli. Sayfa https olarak açılıyor ve kilit işareti tarayıcıda görünüyorsa kredi kart bilgileri güvenli bir alanda giriliyor demektir. Ayrıca sayfadaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarının gerçekçi olup olmadığına dikkat edilmeli” diye konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir