Eklemlerdeki Ağrıların Artış Sebebi!Eklemlerdeki Ağrıların Artış Sebebi!

Tek parça kalın bir kıyafet seçimi değil, kat kat giyinin!

Eklemlerdeki hareketsizlik sağlık sorunu arttırıyor. Düğmeler ve tuşlar ile devam eden hayatımız eklem içindeki kıkırdağı etkiliyor. 

Medical Park Fatih Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Taner Aksu,  Eklem içinde en çok sorun yaşadığımız kıkırdak, gerçek anlamda en çok yükü taşıyan yapıdır. Kıkırdak dokusu kullanılmadığında daha hızlı yok oluyor.

Haftada 3 Kez Egzersiz Yapın!

 Yaşam biçimimizden en çok etkileyen diz, kalça ve omuz eklemlerinde  aşınmaları azaltmak, tamirini  artırmanın yolu hareket. Ailede eklem sorunu olanların egzersize daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Taner Aksu, bu riski mümkün olduğu kadar azaltmak için haftada en az üç gün, günlük hareketler dışında eklemlerin çalıştırması gerektiğini vurguladı.

Dr. Taner Aksu,  Havaların soğuması ile birlikte eklem ağrılarında ki artışa dikkat çeken  tek parça ve kalın giyinmek yerine üst üste kıyafetler giyinin uyarısında bulundu. Soğukta kaldığımızda kaslarımızın daha az esnek hale geldiğini ve kanın vücut ısısını korumak için  iç organlara daha çok çekildiğini söyleyen Dr. Aksu, “Bu sebeple kaslarımız ve eklemlerimiz daha zor ısınır. Eklemlerimizde ‘baroreseptör’ denilen özellikle havadaki basınca tepki veren duyarlı sinir hücreleri vardır. Hava basıncı düştüğünde ya da nemli olduğunda bu duyarlılık artar.Eklem aşınması olan kişilerde eklemi koruyan yastık etkisi olan dokular çalışmaz ve bu kişilerin eklemleri daha da duyarlı hale gelir. Tabi eklem hasarı olan herkes, bu ağrıları mutlaka hissedecek diye bir kural yok. Ama eklem ağrısı artmışsa kendinizi zorlamayın. Ağrılı günde mutlaka dinlenerek, aktivitenizi molalar vererek gerçekleştirin. Dışarı çıkarken de tek parça bir kalın giysi yerine, üst üste giyilen kıyafetler sizi daha çok koruyacaktır.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir