Panik Atak Olabilir Mi?Panik Atak Olabilir Mi?

Kalp krizi ve Panik atak!

Her ikisininde belirtileri bir birine benzer olarak gelişen gelişiyor. Ve çoğu kişi Panik Atağı , kalp krizi ile karıştırıyor. Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca,Panikatak; ara ara ataklar şeklinde tekrarlayan, bir dönem süren, endişe ve korkunun eşlik ettiği bir hastalıktır diyor. ”

Dr. Karaca,  Spor salonunda 10 dakika spor yaptıktan sonra görülebilen nefes nefese kalma, karın bölgesinde rahatsızlık hissi, uyuşma, ağız kuruluğu, çarpıntı ve terleme belirtilerine 2 saniyede ulaşma durumu olarak özetlenebilceğini açıklarken,  panikatağın ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabileceğini de ifade etti.

Dr. Karaca, kriz anında alınabilecek bazı basit önlemleri de açıkladı:

Panik Atakda Doğru Nefes alınmalı

Panikatak nöbetinde ya kesik kesik ya da göğüsten, çok derin olmayan nefesler alınır. Böylelikle, vücuttaki oksijen ve karbondioksit miktarında dengesizlik meydana gelir ve bu durum da, bulanık görme, ellerde, ayaklarda uyuşukluk gibi belirtilere neden olur. Panikatak esnasında doğru ve derin nefes alıp vermekle beraber birçok belirtinin de önüne geçebilirsiniz.
Panikatakla baş etmenin en önemli yollarından biri de panikatağa yönelik telkin edici düşünceler geliştirmektir.

“Bu bir kalp krizi değil, bana daha kötü bir şey olmayacak”, “Bunu daha önce de yaşadım ve baş ettim”, “Birazdan geçecek” şeklinde düşünün.

Hayatınızı panikatağın kontrol etmesine izin vermeyin. Kişi panikatak esnasında ölüm, felç olma korkularına kapılır ve bir daha atak yaşama korkusuyla beklemeye geçer. Kendine göre önlemler alır. Mesela bir yere gidecekse biriyle gider, yakınında eczane ve hastane olan yolları seçer, yanında atak anında kullanmak üzere bir şeyler taşır. Kişi panikatak korkusu nedeniyle uykuya dalmaya korkar hale gelir; egzersiz yapmaktan kaçınır. Panikatağı yenmek için bu tür önlemleri hayatınızdan çıkarın korkularınızla yüzleşin.

Kalp Krizi Ve Panik Atak
Panikatak yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğu, ilk panikatak tecrübelerinde kalp krizi geçirdiklerini sanır. Kriz ağrısı göğse yayılabilir ve soluğu bir hastanede alır. Yapılan tetkikler sonucu, eğer kalpleriyle ilgili bir problem bulunmazsa, doktorun bunun psikolojik kökenli bir bozukluk olabileceğini belirtmesi ile doğu teşhis konabilir.

KALP KRİZİNDE;
-Kalp krizi ciddi bir ağrı ile başlar. Ağrı göğüsün ortasındadır ve yayılabilir. Hareketle artar. Çarpıntı ağrıyı takip eder. Pozisyon değiştirince ağrının yeri değişmez.
-Ağrı ve çarpıntı dinlenince azalır ya da geçer.
-Göğüs ağrısı çok şiddetlidir; 15-20 dakikadan uzun sürer. Müdahale edilmediğinde 5-6 saat dahi sürebilir. Çoğunlukla tansiyon düşer.
-Ağrı çeneye boğaza sırta veya mideye doğru yayılabilir. Bulantı ve kusma olur.

PANİK ATAKTA;
-Önce çarpıntı başlar.
-Zaman zaman göğüste kalp üstünde saplanıp geçen kısa süreli ağrılar olur. Ağrı dikkat dağıtılınca, hareket edince geçer. Dinlenince artar.
-Çarpıntı dinlenince artar.
-EKG de kalp hızında artış olur. Başka bir bozukluk olmaz.
-Ağrıyan yer parmakla gösterilebilir. Sınırlı bir alanda olan ağrı yayılmaz; gelip geçicidir.
-Çoğunlukla tansiyon yükselir.
-Bulantı hissi olabilir ama kusma olmaz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir