Vitamin Ve Mineral Deposu IspanakVitamin Ve Mineral Deposu Ispanak

Çocukken pek sevmediğimiz ıspanak tam bir şifa kaynağıdır.  Vitamin ve mineral deposu olan ıspanağı çocuklarınıza mutlaka yedirmelisiniz.

 

 

Kış sebzesi olarak yetiştirilen ıspanağın yaprağı, etli koyu parlak yeşildir. İçeriğinde demir, vitaminler ve enzimler bulunur. A, C, E, K, ve B2 (Riboflavin) ve B6 vitaminleri ile demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.

Bütün bunların dışında aynı zamanda triptofan, diyet lifi, bakır, protein, fosfor, çinko, Omega 3 yağ asitleri, vitamin B3 (niasin) ve selenyum açısından da zengindir.
Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilir. İran’dan 11. yüzyılda Araplar tarafından Avrupa’ya (İspanya’ya) götürülmüştür.

Ispanağın en önemli özelliklerinden birisi C vitamini yönünden zengin olmasıdır. İçerisindeki C vitamini sayesinde ıspanaktan alınan demirin emilimi artıyor. Fakat ıspanak yemeği yaparken bu C vitamininin kaybedilmesine yol açacak yöntemlerden kaçınmak gerekir. Örneğin; sıkça yapılan tuz ile ıspanağı ovalama işlemi ve haşlayıp kavurma işlemi C vitamini kaybına yol açar.

Kış sebzesi olarak yetiştirilen ıspanağın yaprağı, etli koyu parlak yeşildir.

Ispanak alırken tamamen yeşil yapraklı ıspanakları seçin. Sararmaya yüz tutmuş ya da sarı yaprakları almayınız. Tazeyken tüketiniz. Depo etmeyiniz.

Spreyler ve böcek ilaçlarının aşırı kullanımı nedeni ile yarım çay bardağı sirke ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilmiş suda yarım saat bekletip bolca yıkayın.

Ispanağın Faydaları

Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir.

Yorgunluğu giderir.

Zihni kuvvetlendirir.

Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir.

Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir.

Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir.

Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir.

Sindirimi kolaylaştırır.

İdrar söktürücüdür.

Hemoroite (Basur) iyi gelir.

Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır.

Kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Diş çürümelerini önler.

Kolesterolü düşürür.

Şeker hastalarına yararlıdır.

Ispanak Nasıl Kullanılır?

Ispanak salatalara ve çorbalara katılabileceği gibi yemeği ve yumurtalı kavurması yapılır.

Ispanağı kaynatıp suyunu içmek vücuda kuvvet ve dinçlik verir.

Cilt bakımı için de kullanılır. Ispanak kaynamış süte batırılıp yüze ve boyna maske yapılabilir. Bu maske sivilcelere karşı da yararlıdır.

Ispanağın bütün bu yararlarının yanında romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olanlara tavsiye edilmez. Çiğ tüketilen ıspanak artrit, romatizma ve gut hastalığına yol açabilir.

“Vücuda Etkileri”

İçeriğinde bulunan 13 farklı flavonoid bileşikleri vardır. Bu flavonoid bileşikleri antioksidan ve anti-kanser ilaçları gibi hareket ederler.
Cilt güzelliği için ıspanak tüketilmelidir.

Baş ağrısı çekiyorsanız ıspanak yapraklarını ile alnınıza bandaj yapabilirsiniz. Bir süre sonra rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Ispanaktaki folik asit, yüksek kan basıncını (hipertansiyon) ve her türlü kan damarlarının iltihaplanmasını azaltır.

Ispanaktaki karetonoid olan Neoxanthin, kanserli hücrelerin kendi kendini imhasına yol açar.

K vitamini, vücutta kemik sağlığını teşvik etmektedir.

Magnezyum yüksek kan basıncını düşürür.

Ispanak ile daha iyi görmeyi sağlar.

⇒Ispanaklı Çanak Köfte⇐

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir