Cep Telefonunuz Çalındı İse Yapmanız Gerekenler!Cep Telefonunuz Çalındı İse Yapmanız Gerekenler!

Cep telefonunuz çalındı ise 7 gün 24 saat hizmet eden Bilgi ve İhbar Merkezini arayabilirsiniz.

BTK, cep telefonlarının çalınması durumunda, 0 312 294 94 94 numaralı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuş 7 gün 24 saat hizmette olan merkeze bildirilmesi gerektiğini açıkladı.

Telefonunuz çalındığında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile irtibata geçtiğinizde bildirmeniz gerekenler ise; IMEI numaranız, kimlik bilgileriniz ve telefonunuzu en son kullandığınız zaman diliminin bilgisini vermeniz gerekiyor. Bu şekildeki başvurunuzda cihazınız kara listeye alınıp, bir başkasına ait SİM kart takılarak kullanılması engelleniyor ve iletişime kapatılıyor.

Bilgi ve İhbar Merkezine ihbar edilen telefonlara kapatılma öncesinde cihazın çalıntı olduğu ve cihazın en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal uyarı SMS’i gönderiliyor. Şayet telefonunuz size geri teslim edilirse ve telefonunuz bulursanız aynı yollar ile tekrar iletişime açtıra biliyorsunuz. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcılığa başvurulması gerekiyor.

Yapmanız Gerekenler!

Çalıntı ihbarını hızlı yapabilmeniz içi telefonunuzun IMEI numarasını bilmemiz gerekli. IMEI bilgisini ihtiyaç olduğunda ulaşabileceğimiz bir yere not etmeniz tavsiye ediliyor.

Cihazın üzerindeki kendi SİM kartınızın kullanılmasını engellemek için ise GSM operatörünüzü arayarak hattınızı da kapattırmanız gerekiyor.

Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara ya da ikametgahınızın veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması, faillerin kovuşturulması açısından önemli.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir