Bin Derde Deva Alabaş (Kohlrabi) NedirBin Derde Deva Alabaş (Kohlrabi) Nedir

Semt pazarlarında ve marketlerde mor ve yeşil renkte satılan mucizevi bir sebze olan Alabaş “Kohlrabi”, Türkiye’de yeni yeni keşfedilen bir sebzedir.

Yurt dışında (Kohlrabi) adıyla bilinen Alabaş sebzesinin faydaları nelerdir?

Alabaş ( Kohlrabi ) Avrupa’da bolca tüketilen ve oldukça değerli olan bu sebze vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin ve kalorisi çok düşüktür. Semt pazarlarında tanesi 3 lira,  2 tanesi  5 liradan satılan bu değerli sebzeyi 1 kere olsun mutlaka demenizi tavsiye ederim.

Alabaş Nasıl Bir Sebzedir?

Alabaş; turpgillerden mor  ve açık yeşil olmak üzere iki rengi bulunan, lezzeti  turpa benzeyen fakat turp  gibi ağır kokusu ve tadı olmayan bol sulu bir sebzedir. Lifli bir yapıya sahip olan ve vitamin, mineral değerleri bakımından zengin bir sebze olan Alabaşın  hem yaprakları hem yumrusu yeniliyor.

Antioksidan özelliği olan Alabaş, yüksek miktarda A, B1, B2, B3, B6, C vitamini ile demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum içeriyor. Bir çok kanser türüne başta bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Özellikle Amerika ile Orta ve Kuzey Avrupa’da yaygın olarak üretilen Alabaş (Kohlrabi) Türkiye’de daha çok Marmara ve Karadeniz bölgelerinden yetiştiriliyor.

Alabaş Nasıl Tüketilir?

Yumru şeklinde olan Alabaşın çeşitli yemekleri yapılır.   Etli ve zeytinyağlı dolması, çorbasını yapabileceğiniz gibi çeşitli salatalar da yapabilirsiniz. İri ve kalın yapraklarından sarma yapılıyor. Arzu ederseniz ayıklayıp elma gibi dilimleyip yiyebilirsiniz. Doyurucu ve lifli  özelliğinden dolayı diyetlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Alabaşın Faydaları Nelerdir?

 • Alabaş güçlü bir antioksidan olduğu için kansere karşı koruyucu özelliği var. Başta akciğer ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor.
 • Tansiyonu dengeliyor, yüksek tansiyona iyi geliyor.
 • Yüksek oranda demir içeriyor. İçerdiği demir sayesinde kansızlığa iyi geliyor.
 • Nefes darlığı ve astıma iyi geliyor.
 • Kalp ve dolaşım hastalıklarından koruyor.
 • Suyu öksürük ve bronşite iyi geliyor.
 • Böbrek taşı oluşumunu azaltıyor ve böbrek taşı düşürmede etkili.
 • Gözlerde katarakt oluşumunu önlüyor ve katarak tedavisinde son derece etkili.
 • Safra kesesinde oluşan taşların düşmesine yardımcı oluyor.
 • Emziren ve sütü az olan annelerin sütünü arttırıyor.
 • Kalorisi son derece düşük ve lifli bir sebze olduğu için zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • Sinir sistemi hastalıklarını tedavi edici özelliği bulunuyor.
 • Hamile kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığı taşıyan çocuk doğurma rizikosunu en aza indiriyor.

Not:  Alabaşı tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bütün turpgillerde olduğu gibi alabaş da vücuttaki iyot emilimini azaltıyor. Bu nedenle eğer haftada 3-4 defadan daha fazla tüketmek istiyorsanız , iyot bakımından zengin beslenmeniz veya  iyotlu tuzlar kullanarak iyot desteği almanız gerekiyor. Aksi taktirde Tiroid problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bizim önerimiz bu sebzeyi haftada bir tüketerek şifasından yararlanmanız. Her şeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar…

Sağlıklı ve mutlu günleriniz olsun inşallah….

Yoğurtlu Alabaş Salatası Tarifi burada denediniz mi?

2 Yorum

 1. Betül ÖzYönetici 2 Şubat 2017 Alıntıla
 2. Nazlı Çelik 2 Şubat 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir