Diştaşına Bor ÇözümüDiştaşına Bor Çözümü

“Hegzagonal bor nitrür” bakteri oluşumunu önlüyor ve diştaşı oluşumunu engelliyor!

Türk bilimadamlarınca araştırılan bilimsel çalışmada hegzagonal bor nitrür“ün ağız içinde bakterilerin oluşumunu önleyerek, diş taşı oluşumunu engellediği tespit edildi.

AÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. Nuran Ay, 1996 yılından beri yürüttükleri çalışmalarında Hegzagonal bor nitrürün karakteristik özelliklerinden faydalanarak çalışma alanlarını öncelikle “enerji verimlilik” ve “sürtünme-aşınmayı azaltan” ürünler olarak belirlediklerini ve diş bakımı konusundaki etkisini bulmak için çalışmalara yaklaşık 2 yıl önce başladıklarına değinerek, çalışmada AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof Dr. Merih Kıvanç ile Doç. Dr. Tansu Koparak ve Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Bostancı ve BORTEK Firması’ndan Dr. Yapıncak Göncü’nün yer aldığını belirtiyor.

Diş taşlarının oluşumu, her ne kadar altı ayda bir temizlense bile 50 yaşından sonra dişlerin dökülmesine sebep oluyor. Hegzagonal bor nitrür kullanıldığında ise ağızda bakterilerin oluşmuyor ve diş taşı engelleniyor.

Hiçbir şey ile reaksiyona girmeyen Bor’un yapay bir malzeme olduğunu diş taşlarının oluşumuna engel olarak sağlıklı yaşama şansına sahip olunabildiğini vurgulayan  Prof. Dr. Nuran Ay, Projenin onaylandığını, ulusal ve uluslar arası patent başvurusunu yaptıklarını ve ekibiyle birlikte çalışmalara daha yoğun bir şekilde çalıştıklarını da ifade etti

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir