Çikolata Yerine Keçiboynuzu Tüketin.Çikolata Yerine Keçiboynuzu Tüketin.

Çikolata yerine kalori ve kafein miktarı daha düşük olan keçiboynuzunun  tüketilmesini öneren Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı sözlerine şöyle devam etti…

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı “Keçiboynuzu lifi 24 polifenolik bileşik içerir, bunlardan %26’sı flavonoidlerdir. Flavonoidler çok güçlü antioksidan özellik gösteren bitkisel bazlı bileşiklerdir. Keçiboynuzu aynı zamanda belirgin miktarda antioksidan bileşikler olan kuersetin ve mirisetin içerir. 1 adet orta/büyük boy keçiboynuzu yaklaşık 31 kaloridir.”

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı; Keçiboynuzunun çocuk felcini önlemede etkili olduğunu ifade etti.

Tedavi amacı ile de  kullanılan Keçiboynuzu hakkında , Kandıralı sözlerine şöyle devam etti: “Keçiboynuzu bir kimyasal olan tanenlerden gallik asit içerir, analjezik, anti bakteriyel, anti alerjik, anti viral, antioksidan ve antiseptik özellik gösterir. Gallik asit çocuklarda çocuk felcini önlemede ve tedavide etkilidir. Keçiboynuzu sindirimi düzenler ve kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Hem çocuk hem de yetişkinlerde 15-20 grama kadar keçiboynuzu ishal tedavisinde kullanılır. Yapılan bir çalışmaya göre yüksek kolesterol seviyelerine sahip bireylere çözünmez keçiboynuzu lifi verildiğinde total kolesterolleri %18 ve LDL kolesterolleri %23 oranında düştüğü gözlenmiştir.”

 Kafein içermediği için yüksek tansiyonu olanların rahatlıkla kullanabileceği Keçiboynuzu, düzenli kullanıldığında  akciğer kanserini önlemede yardımcıdır.

E vitamini içeriği ile öksürük, grip, anemi ve osteoklazi tedavisinde yardımcı oluyor. Fosfor ve kalsiyum zenginliği sebebiyle osteoporoza (kemik erimesi) karşı savaşır.

Keçiboynuzu çikolataya karşı süt içermeyen bir alternatif olarak laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlara için kullanılır. Çikolataya göre yağ, kalori ve kafeinden düşüktür, bu anlamda kilo kaybına da yardımcı olur.

Keçiboynuzu Doğal Bir Tatlıdır. 

Keçiboynuzu doğal bir tatlıdır çikolata gibi eklenmiş şeker ilavesi içermez. Keçiboynuzu tohumlarından elde edilen tragasol adlı zamk benzeri madde fırın mamulleri, dondurma, jöleler, reçeller, salata sosları, peynir, konserve etler, salam gibi işlenmiş et ürünleri, hardal ve diğer gıda ürünlerinde bir stabilizatör ya da koyulaştırıcı madde olarak kullanılır. Keçiboynuzu tozu; kakao tozu veya çikolata yerine kek, kurabiye ya da şekerlemelerde kullanılabilir. Sıcak içecekler kahve yerine keçiboynuzu tozu kullanılarak yapılabilir. Kurabiye veya kek yapmak için damla çikolatalar yerine keçiboynuzu parçaları kullanılabilir.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir