Ispanaktan Daha Demir İçeren Bitki – TereIspanaktan Daha Demir İçeren Bitki – Tere

Yıllardır bilindiği üzere ıspanakta bol miktar demir vardır. Fakat diğer yeşil sebzelerde ıspanakta olduğundan daha çok demir olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Ispanaktan daha çok demir içeren yeşil bitkilerden biri de Tere….

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç‘in yaptığı açıklamaya göre;  sağlıklı yaşamın ve hastalıklardan korunmanın anahtarının doğru beslenmekten geçtiğini belirtti.  Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ” Tere ” de ıspanaktan daha çok demir olduğunu ve  A , B2, K,E ve PP vitaminlerini içerdiğini ifade etti ve şu bilgilere yer verdi…

“A vitamini, güçlü bir antioksidan için iyi bir kaynaktır. Tere’de bulunan K vitamini, bir kadının tavsiye edilen günlük miktarı yaklaşık\% 100 sağlar. Sadece 1 su bardağı su teresi damar sertliği önlemek için gösterilmiştir ve güçlü kemikler için gereklidir.

Tere, vitamin yönünden özellikle C vitamini önünden pek zengindir. Ispanak dediğimizde hepimizin aklına demir gelir fakat tere demir bakımından ıspanaktan daha zengindir. İyottan yana da zengin olduğu gibi, fosfor, manganez, bakır gibi diğer madensel tuzları da barındırır. İyi bir kabızlık gidericidir. Kronik bronşit ve diğer göğüs hastalıklarında, balgam sökmeye yardımcıdır.

Göğüs anjininde de yararlıdır. Öksürüğü keser. Yalnız bu gibi hastalar suyunu içmelidirler. Damla ve romatizma hastaları için çok şifalı bir bitkidir. Tere aynı zamanda kan şekerini azaltır,vücuttaki zararlı bakterileri öldürür ve bağırsak solucanlarının düşmanıdır.Kilo verilmesine de yardımcı olan bu bitki yağ yakıcıdır ve zayıflamaya yardımcı olur.” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir