Aşırı Fruktoz Tüketimi Ne Kadar Zararlı?Aşırı Fruktoz Tüketimi Ne Kadar Zararlı?

rk bilim adamlarının yürüttüğü çalışmada, fruktozun uzun süre kullanım sonucunda şizofreni hastalığına benzer psikiyatrik bozukluklara neden olduğu tespit ettiler.

İstanbul Bilim Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, 2010 yılından bu yana fareler üzerinde “fruktoz” ve “rafine şeker“in etkileri üzerine yürüttükleri çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Aktuğ, Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Taşkıran ve Ödemiş Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Hüseyin Serdar Akseki’nin görev aldığını söyledi.

Erbaş, deneysel sıçanlarda yaklaşık 2 ay boyunca fruktoz kullandıklarını ve sekiz haftalık dönem sonunda sıçanların gösterdiği davranışları incelediklerini, ksek miktarda fruktoz alan hayvanların davranışlarında değişim gösterdiğini ifade etti. 

 Erbaş ve ekibinin  yaptıkları çalışmalar sonucunda  rafine yani endüstriyel şekerlerin uzun dönem kullanımının vücutta iltihaba neden olduğunu ve bu iltihabın beyinde şiddetli değişikliklere, şizofreni hastalığına benzer bulgulara sebep olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. 

Deneysel sıçanların sergilediği davranışıhastalık davranışı olarak adlandırılan terimle açıklayan Erbaş, şunları kaydetti:

“Bir insan, örneğin farenjit gibi iltihabi hastalık olduğunda hastalık davranışı gelişir. Davranışları ve uyku düzeni bozulur. Daha çok uyur veya iştahı kesilir. Yüksek dozda fruktoz verilen sıçanlarda da hastalık davranışına benzer biçimde davranış değişiklikleri saptadık. Fruktoz kullanımı sonucunda sıçanların beyninde, karaciğer ve bağırsağında meydana gelen iltihaptan daha fazla iltihap oluştuğunu gördük. Rafine şeker kullanıldığında vücudun neredeyse tamamında iltihap oluşmakta ve bundan da en çok etkilenen organ karaciğer ve beyin olmaktadır. İşte bu iltihaba bağlı olarak gelişen birçok faktör sinir hücrelerinde değişikliklere hatta sinir hücresinin bozulmasına ve buna bağlı olarak şizofreni benzeri hastalığa neden olmaktadır.”

Yaptıkları araştırmalarda sıçanların beyninde şizofreni hastalığında olduğu gibi değişiklikler gözlemlediklerini ve davranışlarının değiştiğini vurgulayan Erbaş“Yüksek fruktoz diyeti alan hayvanlarda karaciğer yağlanması olduğunu ve yaptığımız psikiyatrik testlerde de aynı şizofrenik hastalarına benzer bulguların olduğunu tespit ettik” ifadesini kullandı.

Fruktoz ve rafine şekerin şizofreniye benzer bulgulara neden olduğunu deneysel olarak dünyada ilk kez kendilerinin tespit ettiğini aktaran Erbaş, çalışmalarının sonucunu uluslararası prestijli bir dergi olan “Metabolic Brain Diseasede yayımladıklarını belirtti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir