Kış Ayı Ve Astım Atağı!Kış Ayı Ve Astım Atağı!

Kış Aylarındaki Astım Ataklarına Dikkat!

Kış ayalarının gelmesi ile birlikta astım ataklarındaki artışa dikkat çeken Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, çocuklardaki astım atağının kış ayında neden arttığını açıkladı!

Çocukların oyun sonrasında, koşma egzersiz gibi faaliyetlerden sonra görülen nefes sıkışması, öksürük, hırıltı gibi belirtiler astımın en önemli belirtisi olduğuna dikkat çeken Akçay, astımlı çocukların akciğerlerinin diğer çocuklara oranla çok daha fazla hassas olduğunu belirterek, “Bu nedenle astımlı çocuklar diğer çocuklara göre daha sık hasta olur. Astımı olan çocuklar soğuk havadan, kokudan daha çok etkilenir. Soğuk havanın doğrudan, ağız ve burundan nefes yoluyla girmesi burunda tıkanma ve akciğerde bronşlarda spazm yaparak alerjik nezle belirtileri ve astım atağına neden oluyor” dedi.

Astımı hastası çocukların soğuk havadan korunması gerektiğini özellikle kar soğuna karşı dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekti.  “Soğuk havalarda genelde ev içinde fazla kalınması ve gribal enfeksiyonların fazla olmasından dolayı da astım atakları daha sık gelişiyor. Tüm bu sebeplerden dolayı ebeveynler çocukları için kar soğuğuna karşı önlem almalıdır” dedi.

Akçay, bu önemleri şu şekilde  sıraladı:

  •  Soğuk havayla doğrudan temas önlenmelidir. Bunun için ağız ve burnu kapatan kaşkol veya daha iyisi rüzgar maskesi kullanılabilir.
  • Özellikle kayak yapmak isteyen astımlı çocuklar rüzgar maskesi ve kar gözlüğü kullanmalıdır. Böylelikle soğuk havanın ısısı biraz yumuşatılarak, soğuk hava doğrudan akciğere ulaşamayacaktır.
  • Astımlı çocuklarda genelde alerjik nezle ve alerjik göz olduğu için burnun ve gözlerin de soğuktan korunması önemlidir.
  • Astım tedavisinde sebep olan alerjenden korunma, ilaç tedavisi ve bazı durumlarda aşı tedavisi yani immunoterapi yapılıyor. İmmunoterapi yöntemlerinde dil altı damla ve cilt altı enjeksiyon olarak iki ayrı şekil uygulanıyor.
  • Tedavi başarısındaki en önemli unsurlar, tedavi seçiminin hastaya göre belirlenmesi ve ilaçların doğru teknikle ve düzenli bir şekilde aksatmadan kullanılması gerekiyor.

Akçay, astımda görülen öksürüğün diğerlerinden farkını şöyle sıraladı:

  • Öksürük özellikle uyuduktan 1-2 saat sonra veya sabaha doğru olur.
  • Öksürük veya hışıltı nedeniyle gece uyanma olur.
  • Oyun oynadıktan veya egzersiz yaptıktan sonra öksürük artar, çok fazla gülmek ve çok fazla ağlamak öksürüğü şiddetlendirir.
  • Öksürük inatçı olup, balgam çok zor sökülür.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir