Hangi Ürünlerdeki Kimyasal Maddeler YasaklandıHangi Ürünlerdeki Kimyasal Maddeler Yasaklandı

14 Ocak 2015 tarihli tebliği ile, sağlığa zarar veren nikel kullanımı kısıtlanırken, hijyenik ürünlerde kullanılan bazı kimyasallar ve mobilyadaki boya yasaklandı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin talimatıyla hazırlanan mevcut tebliğdeki hükümlere karşılık gelen hükümleri derhal, diğer hükümleri belirlenmiş geçiş süreleri sonrasında yürürlüğe girecek. 21 Mayıs 2015’e kadar tebliğin bütün hükümleri yürürlüğe girecek.

Saat, takı ve tuhafiye ürünleri!

Hem yerli hemde kanserojen madde içeren maddelere kısıtlama getirildi. Tebliğe göre, yüksek alerjiye sebep olan nikel, tüm metal aksesuarlarda düğme, fermuar, perçin, takılar ve saatlerde kısıtlanacak.

Kanserojen etkiye sahip hijyenik ürünler!

Benzer ürün gruplarında ciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklara neden olan ve kanserojen etkiye sahip kadmiyum kimyasalına da kısıtlama getirilecek. Toksik etkiye sahip olan organostanik bileşikler,şimdiye kadar kimyasal denetimde olmayan tampon, hijyenik pet, göğüs pedi ve çocuk bezlerinde kısıtlandı. Söz konusu kimyasalın denetimi tekstil, deri ürünleri ve eldivenlerde de yapılacak.

Ahşap Ürünler!

Kanserojen madde içeren civa ve arsenik bileşenlerinin kullanımı ahşap ürünlerde tamamen yasaklandı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir