Bilekteki Kanser!Bilekteki Kanser!

Çocukların bileklerindeki kansere denetim yapıldı. 5 ayrı firmanın 554 ürününe yapılan denetimde 20 üründe ‘fitalat’ tespit edildi!

Renkli lastiklerin kanserojen madde içerdiği yönündeki ihbarı değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 5 ayrı firmanın 554 ürününe denetim yaptı.  Denetimlerde 20 üründe ‘fitalat’ (Tebliğle belirlenmiş limitlerin üzerinde) olduğu tespit edildi. Ürünlerle ilgili olarak ürün toplattırma, imha, ceza vs. gerekli idari işlemler uygulanacak.Çocukların lastik bileklik yapmak için kullandığı renkli lastiklerin kanserojen madde içerdiği yönündeki haberleri doğru çıktı ve söz konusu ürünle ilgili olarak denetimler önümüzdeki günlerde de sıkı bir şekilde devam edecek.

Fitalat Nedir? Nerelerde Bulunur? 

Ftalatlar, ya da ftalat esterler, ftalik asit esterleridir ve genellikle esnekliklerini artırmak için plastiklere eklenir. Sert plastik olan polivinilkloriti esnek plastiğe çevirmede kullanılırlar. Plastiklere eklendiklerinde uzun polivinil moleküllerin birbirleri üzerinde kaymasına izin verirler. Suda çözünürlükleri düşük, yağda çözünürlükleri yüksek ve uçuculukları düşüktür. Bebek oyuncaklarında pek çok türünün kullanılması 1999 yılından itibaren yasaklanmıştır. 2009 yılından itibaren Kaliforniya’da kullanımına sınır getirmiştir

Kanserojen maddelerdir.

Erkeklerde kısırlığa neden olmaktadırlar. Bu özelliği nedeni ile prezervatiflerde kullanılmaktadır. Ancak Hem kullanan, hem partneri için risk taşırlar. Ftalatın türüne bağlı olarak uçucu da olabilmek ile beraber  solunum yolu ile de vücuda alınabilmektedir. Kişiler Ftalata  mağruz kalma sonucu astım ve solunum güçlüğü,  kanser, kısırlık, doğum anamolileri, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları,erken ergenlik,  hormonal bozukluk,   pek çok sağlık problemi meydana gelebilmektedir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir