Cilt Kanserlerlerini EngelliyorCilt Kanserlerlerini Engelliyor

Günde iki bardak süt vitamin ve minerallerin; cilt kanseri, akne ve cilt inflamasyonu azaltıyor.  Süttün içindeki vücudumuz tarafından yapılmayan yağ asitleri sayesinde kansere karşı korunabilirsiniz.

Sütün besin değeri ve faydaları saymakla bitmez elbet ancak Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç’ın , sütün süt ile ilgili verdiği bilgilerde; sütün kimyasal kaynaklı cilt tümörlerinin oluşumunu engellediğine değindi:

[dropcap][/dropcap]”Sütün içeriğinde, kansere karşı koruyucu olduğu bilinen ve vücudumuz tarafından yapılamayan yağ asitleri yer alıyor. Sütün içerdiği protein, laktoferrin, A vitamini ve çinko ile cilt sağlığını koruması, sıvı içeriği ile cildin nem dengesini koruması nedeniyle yetişkin bireylerin, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla, menopoz sonrasında kadınların her gün 2 bardak süt tüketmesi gerekiyor.”
İnanç, güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu belirterek, “Günde iki bardak süt özellikle cilt kanserini önlemede önem arz etmektedir” diye belirtti.

Çinko İhtiyacını Karşılıyor

İnanç,sözlerine şöyle devam etti:

Günde iki bardak süt günlük çinko ihtiyacının yaklaşık yüzde 14’ünü ve A vitamini ihtiyacının yüzde 16’sını karşıladığını ve bunun da özellikle gençlerde önemli bir cilt problemi olan akne üzerine iyileştirici etki yaptığını açıkladı ve “Sütte yer alan ve akne tedavisi için kullanılan ilaçların bileşiminde yoğun olarak yer alan A vitamininin, antioksidan özelliği bulunuyor ve cilt inflamasyonlarını azaltıyor” dedi.  İnanç, sütün içeriğindeki laktoferrinin, cildin yağ dengesini koruduğunu, süt proteinlerinin hücre yenilenmesi ve doku farklılaşmasına katkıda bulunduğunu da vurguladı.

 

Bir yorum

  1. bahceperim 10 Aralık 2013 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir