Reflü Ve Gastrit Hastaları Oruç TutabilirReflü Ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir

Gastroenteroloji Uzmanları Ramazanda iki öğün beslenme tarzının mideyi rahatlattığını ifade ediyorlar.

Ramazanda mide asidi azalacağı için oruç sırasında sorun yaşanmaz. Uzmanlar, reflü ve gastrit hastalarının oruç tutabileceğini dile getiriyorlar.

Uzman doktorlar, günümüzün yaygın hastalığı haline gelen reflünün, kalitesiz ve katkılı gıdaların neden olduğunu açıkladı. Reflünün daha sık genç nesilde   görüldüğünü belirtiyor ve özellikle atıştırmalık diye tabir edilen yiyeceklerin neden olduğunu ifade ediyorlar.

Uzmanların uyarıları şöyle:

“Ramazanda yediklerimize dikkat etmeli, ağır gıdalardan kaçınmalı ve mutlaka sahur yapmalıyız. Çok baharatlı yiyecekler, acı, ekşi gibi keskin tatlar mideyi rahatsız eder. Yemekler mümkün olduğu kadar baharatsız hazırlanmalı. Ayrıca besinleri hızlı yemeden iyi çiğneyerek tüketin.

Reflü ve gastrit hastalığı olanlar oruç tutabilir. Mide asidi azalacağı için sorun yaşamayacaklardır. Ancak hamileler, psikiyatri hastaları ve günde 3-5 kez insülin kullanan diyabetlilerin oruç tutmasını önermediklerini söylüyorlar.

10 kişinin 8’inde Reflü Görülüyor!

Uzman doktorlar, mide şikayetleri ile gelen hastalarının çoğunun reflü olduğunu gördüklerini dile getiriyor.. Reflüye sağlıksız beslenme, besinlerdeki katkı maddeleri ve kalitesiz yağ ile yapılan yiyeceklerin sebep olmaktadır.  Reflü günümüzde çok sık görülen bir hastalıktır. Önceki yıllarda 10 kişiden sadece 1 veya 2’sinde görülürken, şimdi 10 kişinin 8’inde görülmektedir. Gıdalardaki katkı maddeleri, mayalı gıdalar, alkol, sigara, çikolata, yağlı gıdalar, aşırı yemek yemek reflüyü tetikliyor.

Reflünün Belirtileri:

Reflü birçok rahatsızlık ile ilişkilendirilmektedir.

Midede yanma ve ağrı, ağıza acı su gelmesi ve midede ekşime gibi şikayetler olabilir.

Bu şikayetler haftada iki gün ya da daha sık hafif, veya haftada bir gün orta-şiddetli derecede ise, o kişide reflü var denilmektedir.

Ayrıca, öksürük, ses kısıklığı, ses tellerinde rahatsızlık, kötü ağız kokusu, göğüs ağrısı, astım, gece apnesi, kalp bölgesinde ağrılar da görülebilmektedir. Hasta, bazen bu şikayetlerle Kulak Burun Boğaz veya Kardiyoloji doktoruna başvurabilmektedir. Teşhiste en iyi yöntem yemek borusu ve midenin endoskopi ile incelenmesidir.

 Reflü’sü Olanlara Öneriler
Kronik Rahatsızlığı Olanlar Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeli
Ağız Kokusunun Nedenleri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir