Turuncu Şifa Kaynağı – Bal KabağıTuruncu Şifa Kaynağı – Bal Kabağı

Kış  aylarının vazgeçilmez sebzesi Balkabağının mucizevi faydaları olduğunu biliyor musunuz? Lezzetli bir sebze olan Bal kabağının tüm vücut için inanılmaz faydaları var. Turuncu rengi ile çok sevilen bu sebze, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir.

Vücudun ‘paslanmasını’ önleyen en güçlü antioksidanların bir çoğunu içerdiği tespit edilen Balkabağının; alzheimer, erken yaşlanma ve kansere karşı koruyucu etkisi olduğu keşfedilmiştir. Bal kabağı kolay sindirilebilmesi ve önemli özellikler taşıması nedeniyle soframızdan eksik edilmemesi gereken bir besindir. Kış aylarında bolca tüketip bu şifa kaynağı sebzeden yararlanalım. Rabbim bol şifa versin…

Balkabağı; Demir, çinko,  potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum protein, karbonhidrat, lif, A, B1, B2, B3, C ve E vitaminlerini içermektedir. Kolesterol ise içermemektedir.

Balkabağı diğer bilinen adı ile Helvacı Kabağının en önemli özelliği beta karoten içermesidir. Sağlıklı bağışıklık sistemi için beta karoten gereklidir. Çünkü bağışıklık sistemimiz bizi hem mikrobik hastalıklardan hem de kanserden koruyan en önemli savunma sistemidir.

Antioksidan içermesinden dolayı balkabağı, kalbi ve cildi koruyan etkilere sahiptir.  Kolestrol seviyesini kontrol eden ve yaşlanma etkilerini geciktirici özelliğe de sahiptir.

Balkabağı, güneşten alınan zararlı ultraviyole ışınların etkileri sebebiyle ortaya çıkan serbest radikallerle savaşan bir etkiye sahiptir.

Balkabağı Hangi Hastalıklara Faydalı

Bol lifli olan Balkabağı, bağırsak sorunlarında yardımcı bir besindir. Bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır; hazmı hızlandırır; metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.  Kabızlık ve Hemoroid gibi problemi olanlara tavsiye edilen bir besin olan balkabağı, aynı zamanda  gıdalar ile alınan toksinlerin atılmasına ve kolesterolün düşmesine de yardımcı oluyor.  Balkabağı aynı zamanda mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu kalkan oluşturur.

Balkabağı bol miktarda potasyum ve çinko içermektedir. Bilindiği üzere potasyum, yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengeleyici özelliğe sahiptir. Bal kabağının içerisindeki  çekirdekleri  ise çinko içermektedir. Çinko; kemik yoğunluğunu arttırır. Kemik erimesi problemi ile karşı karşıya olanlara kabak çekirdeği tüketmeleri önerilmektedir.

Balkabağı içerdiği kalsiyum ile çocukların sağlıklı kemik gelişimine, bayanların menopoz döneminde fayda sağlamaktadır. Ayrıca, kalsiyumun  böbrek taşı oluşumunu önlediği yapılan araştırmalar  ile kanıtlanmıştır.

Demir içermesi nedeni ile kansızlık problemi yaşayan kişilere özellikle de bayanlara tavsiye ediliyor.

Alzheimer’a, Erken yaşlanmaya ve Kansere Karşı Koruyucudur.

Göz ve beyin sağlığı için mükemmel bir besin olan Bal kabağı; içerdiği yüksek dozda  beta karoten içermesinden dolayı görme keskinliğini artırıcı etkisi ve Alzheimer‘dan koruyucu etkileri ile birleşmesi ile bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için bir kurtarıcı haline geliyor.

Günde 1-2 avuç kabak çekirdeğinin, 50 yaş ve üzerindeki erkekleri etkileyen prostat probleminde faydalı olduğu ve hormon dengesi, beyin fonksiyonu ve cilt sağlığı için gerekli olan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağlarını birlikte içerdiği tespit edilmiştir.

Kabak çekirdeği aç karnına yenildiği zaman bağırsak kurtlarının düşürülmesine yardımcı oluyor.

Balkabağı Nasıl Tüketilir:

Balkabağı en çok  tatlı olarak tüketilir. Ancak balkabağından yemek, kızartma, çorba, püre, dolma, pasta, kek, muhallebi, marmelat, reçel, mücver, börek aklınıza ne gelirse yapabilirsiniz.

♦Bal Kabağı Çorbası

Balkabağı seçerken sert olanlarını seçmeniz gerekir. Balkabağının tatlısını yaparken dikkat edilmesi gereken bir püf noktası var. Balkabaklarını bir gece şekeri ile birlikte bekletmek. Çünkü kabak kendi suyunu salacak ve kolay pişecektir. Ekstradan su dökülmediği içinde daha sağlıklı olacaktır.

Balkabağını tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur soyulmuş balkabağı alınmamasıdır. Uzmanlar balkabağını yemeden önce soyulmasını  ve doğramasını  tavsiye ediyor. Bilindiği gibi balkabağının kabuklarını soymak zordur.

Balkabağını soyarken keskin bir ekmek bıçağı ile dış kabuğunu hafif alıp kalan kısmını ise salatalık soyacağı ile aldığınız zaman hiç zor olmadığını farkedeceksiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir