Uyku Öncesi Mavi Işığa Maruz KalmayınUyku Öncesi Mavi Işığa Maruz Kalmayın!Hayatımızı kolaylaştıran ve  vazgeçilmez parçalarından olan akıllı telefonlar, laptoplar ve tabletlerin  günün en aydınlık saatlerinde bile ekrandakileri okuyabilmenizi sağlayan mavi ışık kullanıcıları olumsuz etkilemektedir.

Araştırmacılar, uyku kalitesini bozan ve ertesi sabah kişinin daha yorgun kalkılmasına neden olan mavi ışığın vücut saatini bozduğunu dile getiriyorlar. 

Akıllı telefonların, laptopların ve tabletlerin ekranlarında bulunan mavi ışık geceleri sanki küçük bir pencereden sızan gün ışığı gibi parlak oluyor. İşte sebepten dolayı geceleri uykudan önce  akıllı telefona bakmamak gerekiyor.

İnsan bedeni doğal  bir döngüyü izler ve geceleri dinlenir, gün içerisinde uyanık ve dikkatli kalır. Fakat uyumaya hazır olduğumuz anda akıllı telefona bakmak beyni tereddütte  kalmasına neden oluyor.

Güneşin parlaklığını taklit eden mavi ışık, beynin kendini gün ortasında zannetmesine neden olur.  Bu durum ise; beynin, uyku hormonu melatonini salgılamasını engeller, kişinin uykuya dalmasını zorlaştırır ve başka sağlık problemlerine yol açar.

⇒⇒⇒ Çok Mu Yorgunsunuz? ⇐⇐⇐

Mavi Işığa Maruz Kalmak Sağlık Sorunlarını Beraberinde Getiriyor.

1.  Uyku öncesi mavi ışığa maruz kalmak başta uykusuzluğa neden olmaktadır. Uykusuz kalmak beyinde nörotoksinlerin artışına yol açar. Bu da; uykunun yeterince alınamamasına sebep olur. Uzmanlar düzensiz uykunun ise; meme ve prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığını ifade ediyorlar.

2. Araştırmacılar, ekranlardan yayılan bu parlak mavi ışığın retinayı doğrudan etkilediğini ve uzun vadede görüş bozukluklarına sebep olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda kataraktı tetiklediğine dair çalışmalar ise hala devam ediyor.

3. Uyku düzenini bozan mavi ekran gün içinde dikkat dağınıklığına yol açıyor.

4. Ekrandan yayılan mavi ışık aynı zamanda vücuttaki hormon seviyelerinde dalgalanmalara zemin hazırlıyor. Akıllı telefonların ışığıyla baskılanan melatonin hormonu seviyesi vücudun biyolojik saatinin bozulmasına neden olarak kişinin depresyona girme yatkınlığını artırıyor.

5.  Sindirim sisteminin yavaşlamasına yol açan bu durum açlık hissini artırıyor bu da potansiyel obezite riskini artırıyor.

Mavi Işığa Karşı Ne Yapmak Gerekiyor?

Ekran rengini günün saatine göre ayarlayabilirsiniz. Geceleri sıcak, gündüz parlak renkler ayarlanabilir.

Mavi ışığı kesen uygulamalar kullanabilir.

En önemlisi ise; uyumaya hazır olduğunuzda akıllı telefonlarınızdan bir miktar uzak kalmak gerekiyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir