BTK Telekom Alternatifi Şirketleri Kapatıyor!BTK Alternatif telekom şirketlerinin lisansların iptal edilmesine karar verildi. Sırada ise İnternet Servis Sağlayıcılar ile ilgili bir çalışma hazırlıyor.

BTK bir kumpası deşifre etmesi etti ve Paralel yapının, Sabit Telefon Hizmeti (STH) vermek için yetki alan bazı firmalar üzerinden iletişim sağladığı belirledi. STH lisansıyla faaliyet gösteren bazı şirketlerin de, dolandırıcılık faaliyetlerinde bulundukları rapor edildi. Bu şirketlerinin ulusal güvenlik riski içeren imkanlara sahip olduğunu tespit eden BTK   lisansların iptaline karar verdi. İletişim tespitini sağlayan HTS kayıtlarının değiştirilebildiği, teknik takibin imkansız hale getirilebildiği ve paralel örgüt mensuplarının bu firmalar üzerinden iletişim kurduğu belirlendi. BTK, paralel örgüt faaliyetlerine aracılık eden, sorumluluklarını kötüye kullanan firmalarla ilgili harekete geçti.

293 özel şirkete STH lisansı var

Türk Telekom tekeli kırılınca BTK 293 özel şirkete 2008’de lisans verdi. Aktif telefon hizmeti veren bu firmaların bazıları çok ciddi firmalar olduğu gibi merdiven altı faaliyet gösteren, ne yaptığı, nasıl çalıştığı bilinmeyen çok sayıda firma bulunuyor. Bazı firmaların, yurtdışından taşıdıkları telefon trafiğini yurtiçi gibi gösterdikleri için telekom ve GSM operatörlerini yıllık 50 milyon liranın üzerinde zarara uğrattığı belirtiliyor.

Teknik Takip İmkansızlaşıyor

Asıl tehlike ise ulusal güvenlik olduğu bildiriliyor. Teknik takibi imkansızlaşıyor çünkü İstanbul’dan Ankara’yı arayan bir vatandaşın görüşmesi, ABD veya İngiltere üzerinden yaptırılabildiği için iletişim takip edilemiyor.

Yetkililer, bu yetkiye sahip olan firmaların suçluların izlenmesi konusunda çok önemli bir veri olan HTS (iletişim tespiti) kayıtlarını değiştirebildiklerini tespit etti. HTS kayıtları ile kimin kiminle görüştüğü, görüşmenin ne zaman yapıldığı ve süresi görülebiliyor. STH veren firmaların teknik olarak görüşmemiş kişileri görüşmüş gibi gösterebildiği, görüşmüş kişilerin trafiğini silebildiği ve kayıtları manipüle edebildiği ortaya çıktı.

Başvurular reddediliyor ve yeniden denetim yapılacak!

BTK, telefon görüşmelerindeki bu kargaşayı bitirmek için  12 Kasım 2014 tarihinde yapılan Üst Kurul toplantısında alınan karar ile STH lisansları iptal ederek ,  Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği’nin değiştirilmesine karar verildi. Yönetmeliğin değişmesi ile birlikte örgüt faaliyetlerine aracılık eden, sorumluluklarını kötüye kullanan ve yerine getirmeyen firmalara neşter vurulacak. Denetimin sağlıklı olması için sınırlı sayıda firmaya STH verme yetkisi verilecek.

BTK, İnternet Servis Sağlayıcılar ile ilgili bir çalışma hazırlıyor. 

BTK’ya 345 firma İnternet Servisi sağlamak için başvuruda bulundu. BTK tarafından yetkilendirilen 345 firmanın hepsi aktif durumda. Sabit telefon Hizmeti vermek için yetki alan firmaların yetkisini kaldırmak için yönetmelik değişikliğine giden  BTK, İnternet Servis Sağlayıcılar ile ilgili bir çalışma hazırlıyor.

Sektörde 293 şirket faaliyette

BTK’dan Sabit Telefon Hizmeti vermek için yetki alan 293 firma arasından çok önemli şirketler var. Bunlardan önde gelenleri şunlar:  Net Telekom, Alfa İletişim, Avrasya Telekom, Bimtel, Doğuş Bilgi Teknolojileri, Global Telekom, İdeal Net Bilişim., Kamu Telekomünikasyon Hizmetleri, Mobilişim İletişim, Net Global Telekomünikasyon, Pluss Telekom İletişim Hizmetleri,  Teknomobil, Üniversal Telekomünikasyon, Vodafone Net, Şahin Haberleşme, Telsad Telekom, Mobil Smart Uydu Sistemleri, Irmak Telekomünikasyon Bilişim, Mobilgil İletişim, 21. Yüzyıl TelekomünikasyonYorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir