Çok Mu Yorgunsunuz?Çok Mu Yorgunsunuz?

Kendinizi uyandığınızda yorgun ve uykunuzu almamış hissediyorsanız Tabletiniz ve benzeri cihazları bir kenara bırakıp elinize kitap alın!

 

 

ABD Ulusal Bilimler Akademisi‘ndeki uzmanların yaptığı araştırmaya göre tabletlerin gece karanlığında yüzünüze yansıttığı ışık (mavi ışık) sağlık için olumsuz bir etki yaratıyor. Yüzünüze yansıyan mavi ışık sizi yorgun hissetmenizi ve  uyumanızı geciktiriyor.

Geç saatlerde uyumak ise yeni güne uyanan insanların  güne yorgun başlamasını ve tüm gün bu yorgunluğun etkisinden kurtulamamalarına sebep oluyor.

Uzmanlar bu yorgunluğun sebebinin ise akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve LED teknolojisinde sık görülen mavi ışığın vücut saatimizi bozması öne sürülüyor.  Prof. Dr. Charles Czeisler  “Yaptığımız bir çalışmada e-kitap okuyanlarda uyku hormonu olan melatonin üretiminin azaldığını gösterdik.

Ayrıca e-kitap okuyanların uykuya dalma sürelerinin daha uzun olduğu ve derin uyuyamadıkları görüldü. Bu kişilerin ayrıca ertesi sabah daha yorgun uyandıkları tespit edildi” dedi.

Uzmanlar, tabletlerin ve benzeri cihazların yatmadan önce kullanılmamasını; bunun yerine kitap okumanın daha sağlıklı olduğu konusunda hemfikir. Bunun dışında Amazon’un Kindle cihazlarında olduğu gibi gözleri rahatsız eden ışık yaymayan e-kitap okuyucular da yatmadan önce kullanılabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir